Notowania

wiadomości
28.12.2012 14:24

Londyn - Ujawnione dokumenty z Wojny Falklandzkiej

Podziel się
Dodaj komentarz

Brytyjskie archiwum państwowe odtajniło serię dokumentów na temat Wojny Falklandzkiej sprzed 30 lat. Wynika z nich między innymi, że inwazja wysp całkowicie zaskoczyła Brytyjczyków, a wojna z Argentyną postawiła na ostrzu noża stosunki Londynu z Waszyngtonem i Paryżem.
Odtajnione zeznania ówczesnej premier, Margaret Thatcher przed komisją Izby Gmin rzucają światło na całkowite nieprzygotowanie Londynu na ewentualność argentyńskiej inwazji. Pani Thatcher uważała, że argentyńska junta wojskowa nie posunie się do takiego - jak się wyraziła - "aktu głupoty". Przyznała też, że wysyłając flotę inwazyjną na Falklandy, nie wiedziała, czy Wielka Brytania zdoła odbić archipelag.
Dokumenty ujawniły ostre interwencje w Waszyngtonie, kiedy ówczesny sekretarz stanu, Alexander Haig chciał ostrzec Argentynę przed pierwszym celem Brytyjczyków - lądowaniem na wyspie Południowa Georgia, bronionej przez argentyński garnizon i okręt podwodny. Amerykanie chcieli w ten sposób dowieść swojej neutralności w konflikcie. Pani Thatcher odrzuciła też pomysł Waszyngtonu, aby po odbiciu Falklandów przekazać je amerykańskim i brazylijskim siłom rozjemczym.
Dokumenty wskazują na równie ostry spór z Francją, która była gotowa wysłać do Argentyny zakupione przez nią jeszcze przed inwazją rakiety Exocet. Argentyna posiadała wówczas tylko 3 te groźne rakiety. Dwie zatopiły brytyjski niszczyciel i statek z ładunkiem helikopterów.
Kolejnym ujawnionym teraz elementem kryzysu były potajemne przygotowania do spodziewanej inwazji hiszpańskiej na Gibraltar.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz