Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lourdes: Uroczystości związane ze Światowym Dniem Chorego

0
Podziel się:

W Sanktuarium Maryjnym w Lourdes, zwanym Sanktuarium chorych, odbywają się uroczystości związane ze Światowym Dniem Chorego. Mszę świętą z udziałem chorych i cierpiących odprawił miejscowy biskup Jacques Perrier.

Kościół obchodzi dziś po raz 17. Światowy Dzień Chorego, przypadający w uroczystość Matki Bożej z Lourdes. To tu 11 lutego 1858 roku ubogiej pasterce Bernadecie Soubirou objawiła się Matka Boża. Lourdes stało się od tego czasu celem pielgrzymek z całego świata.

W homilii biskup Perrier nawiązał do postaci Bernadety, której rok jest właśnie obchodzony w Lourdes. Jak podkreślił w rozmowie z IAR uczestniczący w Mszy św. ksiądz Kazimierz Kopacz, Bernardeta również nie była pozbawiona cierpienia - chorowała na cholerę, a potem na gruźlicę.

"Ksiądz biskup, mówiąc o krzyżu choroby Bernadety, nawiązał do cierpienia współczesnego człowieka. Tak bardzo ładnie to ujął, żeby umieć tak jak Bernardeta odczytywać wolę Bożą i łączyć nasze cierpienie z cierpieniem Chrystusa" - relacjonuje IAR ksiądz Kopacz.

Lourdes to największe w całej Europie miejsce pielgrzymkowe, codziennie odwiedza je około 30 tysięcy pielgrzymów. To też szczególne miejsce dla ludzi chorych i cierpiących. Od pierwszego uzdrowienia, czyli od 1 marca 1858 roku, chorzy masowo napływają do sanktuarium, spodziewając się uzdrowienia bądź szukając sił do znoszenia cierpienia.

Rocznie przybywa do Lourdes sto tysięcy chorych dotkniętych kalectwem, cierpieniem, chorobą. Osobom chorym, cierpiącym, na wózkach towarzyszą wolontariusze - często młode osoby. "I to jest bardzo piękny obraz - mówi IAR ksiądz Kazimierz Kopacz. Tutaj w Lourdes dokonało się bardzo wiele uzdrowień, bardzo wiele cudów i dlatego to sanktuarium jest nazywane sanktuarium osób chorych - dodaje.

Kościół katolicki uznał oficjalnie 67 cudów spośród prawie 7 tysięcy uzdrowień, nie dających się wyjaśnić naukowo. Siedem pierwszych cudów przyczyniło się do uznania objawień w Lourdes za prawdziwe. Maryja wskazała Bernadecie miejsce, z którego wytrysnęło źródło. Wkrótce wydarzył się pierwszy cud: mieszkanka Lourdes umoczyła sparaliżowaną rękę w wodzie wypływającej ze źródła i została uleczona.

Ksiądz Kazimierz Kopacz podkreśla, że często ludzie przyjeżdżają do Lourdes, by uzdrowić ciało, a wyjeżdżają z uzdrowioną duszą. "Oprócz uzdrowień cielesnych, widzialnych, dostrzegalnych, które również medycyna może zbadać, dokonuje się bardzo wiele uzdrowień duchowych. Ale o tych uzdrowieniach wie tylko osoba, która dostępuje tej łaski i Pan Bóg" - mówi ksiądz Kopacz. Dodaje, że posługując w Sanktuarium w konfesjonale, często jest świadkiem spowiedzi po kilku, a nawet kilkudziesięciu latach.

Szczególny związek Lourdes z chorymi i cierpiącymi sprawił, że właśnie dzień objawień Matki Bożej w Lourdes Papież Jan Paweł II ogłosił Światowym Dniem Chorego. Polski papież po raz pierwszy chciał odwiedzić sanktuarium w 1981 roku, jednak przeszkodził mu w tym zamach na placu świętego Piotra. Później, Jan Paweł II odwiedził Lourdes dwukrotnie - w 1983 i 2004 roku.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)