Notowania

unia
01.07.2009 12:08

Lublin: uroczystości 440. rocznicy podpisania Unii Lubelskiej

Nabożeństwo ekumeniczne w archikatedrze lubelskiej rozpoczęło uroczystości 440. rocznicy podpisania Unii Lubelskiej. "Gromadzi nas dziś poczucie wielkiej wdzięczności wobec Boga i ludzi za dzieło Unii Lubelskiej - powiedział abp Józef Życiński, który przewodniczy uroczystościom.

Podziel się
Dodaj komentarz

Głównym punktem obchodów będzie wręczenie doktoratów honoris causa KUL, które przyznano pięciu prezydentom reprezentującym narody tworzące dawną Rzeczpospolitą. Na uroczystość przybyło trzech: z Polski, Litwy i Ukrainy.

W nabożeństwie obok polskich biskupów na czele z prymasem Józefem Glempem uczestniczą przedstawiciele episkopatów Litwy, Białorusi, Ukrainy i Łotwy. Obecny jest miejscowy arcybiskup prawosławny Abel oraz przedstawiciele społeczności greckokatolickiej. Zaproszona została także wspólnota żydowska i delegacja polskich Tatarów. Jest też delegacja Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce.

Abp Życiński wyraził radość, że "wspólnota modlitwy łączy naszych braci prawosławnych oraz społeczność żydowską i muzułmańską". - Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli z daleka, aby wyrazić swoją modlitewną więź i do wszystkich kierujemy słowa serdecznej, duchowej jedności" - dodał metropolita lubelski.

Obchody 440. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej potrwają cały dzień.

Tagi: unia, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz