Notowania

wiadomości
09.06.2011 19:14

MAEA-Syria-atom-rezolucja

Rada Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), która obraduje w Wiedniu, przegłosowała rezolucję w sprawie tajnego programu nuklearnego Syrii. Rezolucja oskarża Damaszek o bojkotowanie współpracy z inspektorami ONZ, co może świadczyć o tym, że Syria rozwija program nuklearny w celach wojskowych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Decyzja 35-osobowej Rady nie była jednak jednomyślna. Rezolucję przyjęto jedynie większością głosów. Przeciw niej głosowali ambasadorzy Rosji i Chin, co może oznaczać, że kraje te zablokują rezolucję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
Przed głosowaniem przewodniczący 35-osobowej Rady Yukiya Amano oświadczył, że inspektorzy Agencji są coraz bardziej przekonani o tym, iż Syria rozwija program jądrowy w celach wojskowych.
W swoim najnowszym raporcie inspektorzy Agencji potwierdzili zarzuty wobec Syrii, która na podstawie informacji amerykańskiego wywiadu miała współpracować z Koreą Północną w budowie reaktora atomowego na terenie ośrodka Al Kibar. Reaktor został zbombardowany w 2007 roku przez izraelskie lotnictwo, co jednak nie powstrzymało Damaszku przed próbą budowy nowego reaktora na odległych terenach pustynnych.

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz