Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
08.04.2013 08:45

Marsz Żywych

Podziel się
Dodaj komentarz

Oświęcim-Auschwitz-Marsz Żywych

Kilkanaście tysięcy osób przejdzie dziś tak zwaną drogą śmierci - z byłego niemieckiego obozu Auschwitz do Birkenau. Marsz Żywych zacznie się o 13:00. .
W 3-kilometrowym Marszu weźmie udział około pięciuset osób ocalałych z Zagłady oraz 11 tysięcy młodych ludzi, głównie Żydów z całego świata. Przewidziany jest również udział młodzieży polskiej. Sygnałem do wymarszu będzie tradycyjnie dźwięk szofaru - rogu baraniego - wzywający do pokuty.
Wśród prowadzących tegoroczny Marsz będą: prezydent Światowego Kongresu Żydów - Ron Lauder, przewodniczący Rady Instytutu Pamięci Yad Vashem, główny rabin Tel Awiwu i były więzień obozu Buchenwald - Meir Lau oraz szef Sztabu Generalnego Sił Obrony Izraela - generał Benny Gantz.
Marsz Żywych to projekt edukacyjny. W jego ramach Żydzi z różnych krajów, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca Zagłady, które Niemcy utworzyli podczas wojny. Poznają też historię Żydów w Polsce, spotykają się z rówieśnikami oraz ze Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata.
W tym roku mija 25 lat od pierwszego Marszu Żywych. Do tej pory trasę między byłymi obozami Auschwitz i Birkenau przeszło już ponad 150 tysięcy osób, w tym przedstawiciele władz wielu państw z całego świata.

Informacyjna Agencja Radiowa

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz