Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Martyrologia - list intencyjny - poszukiwanie grobów

0
Podziel się:

Minister sprawiedliwości, prezes IPN oraz sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa podpisali list intencyjny w sprawie współpracy i prowadzenia działań na rzecz odnalezienia nieznanych dotąd miejsc pochówku ofiar komunistycznego systemu z lat 1944-1956. Umowa ma na celu zacieśnienie współpracy w zakresie upamiętnienia wszystkich, których dotknęły represje okresu stalinowskiego.

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, wyjaśniał na konferencji prasowej, że podpisanie tej umowy jest próbą zmazania hańby z wymiaru sprawiedliwości, który "w latach 1944-56 był tylko z nazwy wymiarem sprawiedliwości".
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński zapewnił, że pracownicy Instytutu będą przeszukiwać dokumenty archiwalne dotyczące samych zbrodni ponieważ to może pomóc w odnalezieniu wszystkich mogił, w których spoczywają ofiary systemu komunistycznego. Prezes Instytutu przypomniał, że przez krótki okres lat 50 - tych podczas chwilowej odwilży część rodzin zamordowanych ludzi podziemia niepodległościowego otrzymała informację gdzie zostali złożeni ich bliscy. Na podstawie tamtych informacji - tłumaczył doktor Kamiński - być może uda się odnaleźć ukryte mogiły ofiar terroru komunistycznego.
Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert zapewnił, że Rada prowadzi już poszukiwania między innymi we Wrocławiu a w najbliższym czasie rozpocznie prace w Łodzi i w Warszawie. Doktor Kunert uważa, że tajnych mogił w Polsce może być ponad 20 i spoczywa tam nawet kilkanaście tysięcy osób. W samej Warszawie są pochowani niezwykłe postacie polskiego podziemia jak choćby generał August Emil Fieldorf pseudonim "Nil", rotmistrz Witold Pilecki, major Bolesław Kontrym "Żmudzin", oficer Policji II Rzeczypospolitej, major Wojska Polskiego, cichociemny, żołnierz Armii Krajowej oraz Bronisław Chajęcki, zastępca prezydenta Stefana Starzyńskiego podczas obrony Warszawy w 1939 roku.
Andrzej Kunert dodał, że poszukiwania zamordowanych powinno zostać zwieńczone wydaniem księgi, w której przypomniane zostaną losy walczących o wolną Polskę, którzy zostali zamordowani prze komunistów. W tej księdze nie powinny znaleźć się tylko imiona i nazwiska ale zdaniem doktora Kunerta noty biograficzne tak by pokazać jak zasłużonych dla Polski ludzi dotknął zbrodniczy terror komunistyczny.
Efektem poszukiwań ukrytych mogił ma być wybudowanie miejsc pamięci, na których zostaną umieszczone tablice z nazwiskami spoczywających tam Polakach.
Ponad to minister Krzysztof Kwiatkowski zapowiedział pełną rehabilitację wszystkich skazanych przez stalinowskich sędziów poprzez anulowanie wyroków skazujących ich na karę śmierci. Minister zapewnił, że jego resort rozpatrzył już około tysiąca wniosków.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)