Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Matwijenko - Borusewicz - tarcza

0
Podziel się:

Rosję niepokoją plany budowy tarczy antyrakietowej. Przewodnicząca Rady Federacji Rosyjskiej Walentyna Matwijenko podczas wizyty w Polsce powiedziała, że Rosjanom nie podoba się to, że jej elementy mają znajdować się tuż przy granicy z Rosją.

Matwijenko powiedziała, że już wcześniej Rosjanie proponowali, aby taki system zbudować wspólnie. "Niestety nasze odpowiedzi zostały bez odpowiedzi. Otrzymujemy tylko deklaracje, że system nie jest skierowany przeciwko Rosji. Dla nas takie deklaracje to za mało" - mówiła Matwijenko.
Rosja zapowiedziała, że będzie badać wskaźniki wojskowo - techniczne, aby sprawdzić czy ten system nie burzy parytetu jądrowego, który jest podstawą stabilności na świecie i czy ten system nie zagraża bezpieczeństwu kraju. Federacja Rosyjska będzie chciała też dostać gwarancje prawne od Stanów Zjednoczonych i NATO, że ten projekt nie jest skierowany przeciwko Moskwie.
Matwijenko powiedziała, że jeżeli te warunki nie zostaną spełnione, to Rosja będzie miała prawo, aby podjąć odpowiednie, adekwatne kroki. Zaznaczyła przy tym, że to nie Rosjanie rozpoczęli tę sprawę.
Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz powiedział, że Polska chce, aby system obrony rakietowej był kontynuowany. Zapowiedział jednak chęć wyjaśnienia tej sprawy ze stroną rosyjską.
Przywódcy państw NATO ogłosili na szczycie w Chicago gotowość operacyjną pierwszego etapu europejskiej tarczy antyrakietowej. Filarem nowej tarczy antyrakietowej jest system rakiet SM-3 zainstalowany na amerykańskich okrętach wojennych na Morzu Śródziemnym. Kolejne elementy tarczy mają być tworzone w Europie do 2020 roku.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)