Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
merkel
23.08.2008 18:57

Merkel chce zorganizować konferencję nt. konfliktu Rosja - Gruzja

Kanclerz Niemiec zaproponowała zorganizowanie międzynarodowej konferencji na temat konfliktu rosyjsko-gruzińskiego. Jak podaje tygodnik Der Spiegel, Angela Merkel chce, by uczestniczyły w niej Gruzja i kraje z nią sąsiadujące, ale bez Rosji.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zdaniem komentatorów, tym samym Angela Merkel dała sygnał, po której stronie opowiadają się w tym konflikcie Niemcy. Według informacji tygodnika kanclerz przedstawiła już pomysł tej inicjatywy prezydentowi Francji, przewodniczącej w tym półroczu Unii Europejskiej. Niemcy zamierzają też pomóc w odbudowie Gruzji oraz uchodźcom z regionu. Dziennikarze komentują, że dotąd sceptyczna wobec Gruzji kanclerz Niemiec pokazała, że rząd niemiecki jest solidarny z mieszkańcami tego kraju.

Podczas gdy kanclerz Angela Merkel odważnie występuje w obronie Gruzji, minister spraw zagranicznych Niemiec Frank Walter Steinemeier ostrzega przed nowym wyścigiem zbrojeń. Nie tylko z powodu konfliktu pomiędzy Rosją i Gruzją, boi się, że kolejną zimną wojnę spowoduje porozumienie Polski i Stanów Zjednoczonych w sprawie tarczy antyrakietowej. Szef niemieckiej dyplomacji chciałby, by Amerykanie nadal proponowali Rosji uczestnictwo w tym systemie.

Tagi: merkel, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz