Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

miliarda zysku PGNiG

0
Podziel się
bErwMSPV

PGNiG-wyniki-pierwsze półrocze

Wzrost wydobycia i sprzedaży ropy wpłynął na poprawę wyników spółki PGNiG. Zysk netto w pierwszym półroczu wyniósł 1 miliard 430 milionów złotych. To ponad 30 razy więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Spółka przygotowuje się do liberalizacji rynku gazu w Polsce.
Przychody Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa wzrosły o 14 w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. W drugim kwartale grupa kapitałowa miała ponad 350 milionów złotych zysku netto wobec przeszło 260 milionów złotych straty w analogicznym okresie 2012 roku. Przychody ze sprzedaży w drugim kwartale wzrosły o 12 procent do 6,5 miliarda złotych rok do roku.
Zdaniem pełniącego obowiązki prezesa PGNiG Jerzego Kurelli, takie wyniki finansowe były możliwe dzięki zwiększeniu wydobycia ropy naftowej i gazu. Jerzy Kurella dodał, że sytuacja finansowa spółki jest stabilna. Wśród największych wyzwań, jakie stoją przed grupą kapitałową pełniący obowiązki prezes wymienił liberalizację rynku gazu w Polsce i przygotowanie do wydobycia gazów niekonwencjonalnych, między innymi gazu łupkowego. Jednym z priorytetów spółki w najbliższych latach będzie rozwój działalności wydobywczej poza granicami Polski.
Rekordowa jest także ilość gazu w magazynach. Zatłoczono do nich 1 miliard 800 milionów metrów sześciennych gazu wysokometanowego. W połowie ubiegłego roku było to 1,5 miliarda. Przed zimą maksymalny poziom zapasu może wzrosnąć do 2 miliardów 400 milionów metrów sześciennych gazu.

Informacyjna Agencja Radiowa

bErwMSQy
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)