Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Min. pracy zadowolone z decyzji prezydenta ws. OFE

0
Podziel się:
bEsAkwIB

Decyzja prezydenta ws. OFE przetnie spekulacje, dotyczące jej zgodności z konstytucją - uważa minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Bronisław Komorowski podpisał ustawę o OFE i skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej.
Według ministra pracy, dzięki skierowaniu ustawy do Trybunału nikt nie będzie miał wątpliwości, że zaproponowane przez rząd zmiany są zgodne z ustawą zasadniczą.
Z ekspertyz przygotowanych dla Ministerstwa Finansów wynika, że zmiany w systemie emerytalnym nie są sprzeczne z ustawą zasadniczą. Dr Ryszard Piotrowski stwierdza w swojej analizie, że nowe przepisy są zgodne z zawartymi w Konstytucji RP gwarancjami, wyrażonymi w szczególności przez zasadę demokratycznego państwa prawnego oraz zasadę bezpieczeństwa prawnego i pewności prawa - czytamy w komunikacie MPiPS.
Prof. Elżbieta Chojna-Duch uważa, że zmiany w systemie emerytalnym są nie tylko celowe, ale również konieczne. Według niej, nie budzą one zastrzeżeń prawnych. Prof. Chojna-Duch zwraca również uwagę, że dobre wykorzystanie pozytywnego wpływu zmian na finanse publiczne może mieć także skutki długoterminowe i pozytywnie wpłynąć na rozwój gospodarczy Polski.
Ustawa przewiduje, że ponad 50% oszczędności zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych ma być przekazane do ZUS-u. OFE nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa, będą mogły natomiast kupować inne papiery wartościowe, między innymi akcje. Przyszli emeryci będą mieli 4 miesiące na decyzję, czy chcą by ich środki na przyszłe świadczenia gromadzone były i w OFE i w ZUS-ie czy tylko w ZUS-ie. Na 10 lat przed emeryturą środki z OFE mają być stopniowo przekazywane na subkonto w ZUS-ie.

IAR

bEsAkwJe
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)