Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ministerstwo skarbu-cukier-prywatyzacja wstrzymana

0
Podziel się:

Ministerstwo skarbu wstrzymało prywatyzację Krajowej Spółki Cukrowej. Takiej decyzji domagali się plantatorzy buraków cukrowych, którzy twierdzili, że ktoś nielegalnie próbuje przejąć większościowy pakiet udziałów prywatyzowanej spółki. Plantatorzy protestowali dziś przed ministerstwem skarbu a ich delegacja wręczyła ministrowi Mikołajowi Budzanowskiemu petycję z prośbą o przerwanie prywatyzacji.

Rzeczniczka ministerstwa skarbu Magdalena Kobos powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że decyzja o wstrzymaniu prywatyzacji zapadła, ponieważ istniało podejrzenie zbyt niskiej wyceny Krajowej Spółki Cukrowej. Dodała, że kontynuowania prywatyzacji mogłoby doprowadzić do sprzedaży spółki po niższej cenie niż właściwa.
Prezes Rady Związków Plantatorów Buraków Cukrowych Krzysztof Nykiel powiedział, że plantatorzy z radością przyjęli decyzję resortu. Przypomniał, że plantatorom i pracownikom, którzy zgodnie z ustawą są uprawnieni do kupna akcji spółki, nie udało się kupić większościowego pakietu udziałów. Nykiel dodał, że przedstawiciele plantatorów będą dalej rozmawiać z ministerstwem na temat przyszłości KSC.
Przewodniczący NSZZ "Solidarność Krajowej Spółki Cukrowej Stanisław Lubaś podkreślał, że decyzja ministra skarbu to najlepsze z możliwych rozwiązań. Dodał, że to nie była łatwa decyzja, ale służy interesom skarbu państwa oraz plantatorom i pracownikom.
Plantatorzy podkreślają, że teraz od nowa będzie trzeba opracować strategię prywatyzacji Spółki Cukrowej. Karol Dłutkowski ze Związku Plantatorów Buraków Cukrowych wyjaśnia, że korzystnym rozwiązaniem dla plantatorów byłoby rozłożenie w czasie możliwości wykupu akcji, ponieważ oni i pracownicy nie mają potrzebnych kwot na zakup wszystkich udziałów.
Ministerstwo opublikowało na swojej stronie oświadczenie, według którego decyzja o odstąpieniu od oferty publicznej sprzedaży akcji spółki, zapadła w miniony piątek. Resort podkreślił, że "decyzja została podjęta na podstawie analizy ryzyk związanych z realizacją transakcji" i zapewnił, że jak najszybciej dojdzie do aktualizacji wyceny i jeszcze w tym roku do kolejnej próby rozpoczęcia procesu prywatyzacyjnego.
W związku z decyzją o odstąpieniu od oferty, zapisy złożone na akcje Krajowej Spółki Cukrowej S.A. zostaną uznane za nieważne, dokonane płatności zostaną zwrócone bez jakichkolwiek odsetek i odszkodowań.
Krajowa Spółka Cukrowa jest największym w Polsce oraz 7. w Europie producentem cukru. Powstała 2002 roku z połączenia państwowych cukrowni. Na jej rzecz pracuje około 17 tysięcy plantatorów gospodarujących na ponad 78 tysiącach hektarów.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)