Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Misja w Afganistuje kosztuje miliardy. Wszystko policzone

0
Podziel się:

Od 2007 roku pobyt polskich wojsk w Afganistanie kosztował ponad 4. miliardy 317 milionów złotych

Misja w Afganistuje kosztuje miliardy. Wszystko policzone
(st. chor. Adam Roik/isaf.wp.mil.pl)
bETvhwFx

Od 2007 roku pobyt polskich wojsk w Afganistanie kosztował ponad 4. miliardy 317 milionów złotych. Informacyjna Agencja Radiowa dotarła do najnowszego raportu Ministerstwa Obrony Narodowej, który pokazuje koszty polskiej misji wojskowej w Afganistanie.

Raport obejmuje okres od 2007 do 2011 roku i wynika z niego, że nakłady finansowe na funkcjonowanie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w sumie wyniosły ponad miliard 548 milionów złotych. Wydatki na ten cel wzrastały dość dynamicznie.

W 2007 roku funkcjonowanie PKW kosztowało ponad 82 miliony złotych, w 2010 było to już ponad 421 milionów, a w ubiegłym roku wydano ponad 531 milionów złotych. Z kolei nakłady na modernizację techniczną wojsk kosztowały w sumie blisko miliard 830 milionów złotych. Przy czym najwięcej wydano w 2010 roku - ponad 855 milionów, a najmniej w 2008 - 81 milionów. Z tej puli dozbrojono między innymi kołowe transportery Rosomak oraz zakupiono bezzałogowe samoloty patrolowe.

bETvhwFz

Z kolei zabezpieczenie logistyczne kosztowało w sumie ponad 470 milionów złotych zaś na szkolenie wojsk wydano w sumie najmniej - zaledwie niewiele ponad 48 milionów.
Na zakup środków materiałowych wydano w sumie ponad 175 milionów złotych, a na transport lotniczy blisko 170 milionów złotych. Straty i szkody finansowe wyniosły ponad 73 miliony.

MON musiało też przeznaczyć na odszkodowania ponad 2 miliony złotych.
W sumie od 2007 roku służbę w Afganistanie pełniło blisko 14. tysięcy żołnierzy, dla 37 z nich misja zakończyła się tragicznie.

Czytaj więcej w Money.pl
Będziemy płacić więcej niż Rosja i Chiny Amerykanie zaproponowali, aby po 2014 roku Polska płaciła 20 milionów dolarów na utrzymanie afgańskiego wojska i policji.
Wycofujemy wojska, ale będziemy płacić Stany Zjednoczone chcą do czasu majowego szczytu NATO w Chicago zebrać od sojuszników wstępne deklaracje, kto i jakie sumy byłby gotów wyłożyć.
bETvhwGa
KOMENTARZE
(0)