Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Mistrz Mowy Polskiej - nominacje

0
Podziel się

Jury X. konkursu "Mistrz Mowy Polskiej" przyznało nominacje 12 osobom. Wśród wyróżnionych są aktorzy, muzycy, dziennikarze i satyrycy.

bEiipnyZ

Plebiscyt na najlepszych mówców jest akcją propagującą wzorce pięknego wysławiania się. Organizatorzy stawiają sobie za cel rozpowszechnianie pięknej polszczyzny oraz przyczynienie się do kreowania postaw nowoczesnego patriotyzmu.
Członek jury profesor Halina Zgółkowa wyjaśnia jakie warunki musi spełnić kandydat na "Mistrza Mowy Polskiej". Mistrz musi mówić: sprawnie, poprawnie, mądrze, musi wiedzieć co chce powiedzieć a nie mówić tylko po to aby mówić.
Jednym z nominowanych jest dziennikarz III Programu Polskiego Radia Artur Andrus, który cieszył się, że doceniony został sposób oraz to co mówi. To dla dziennikarza radiowego - podkreślał - jest wyjątkowo ważne ponieważ właśnie radiowcy mają na antenie do dyspozycji tylko mowę.
Nominację otrzymała również piosenkarka Irena Santor. Artystka przypomniała, że urodziła się na Pomorzu w czasie II wojny a wtedy język polski był tam zakazany. Polskiego nauczyła ją matka a po wyzwoleniu zawsze starała się mówić najpoprawniej jak tylko potrafiła.
Nominacje otrzymał również muzyk jazzowy Jan Ptaszyn Wróblewski, prowadzący w Radiowej Trójce popularny program "Trzy kwadranse jazzu". Nominację przyjął z zaskoczeniem ponieważ - jak podkreślił - zawsze uważał siebie tylko za gadającego muzyka. Artysta zaznaczył, że jest to też docenienie jego jazzowego programu.
Nominacje otrzymali również Małgorzata Domagalik, Maciej Orłoś, Andrzej Poniedzielski, Włodzimierz Szaranowicz, Beata Tadla, Jerzy Trela, Stanisław Tym, Grzegorz Turnau i Michał Żebrowski. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 18 października. Patronem medialnym jest Polskie Radio.
Niezależnie od werdyktu jury, publiczność wybiera swojego laureata nagrody specjalnej Vox Populi, głosując za pomocą audiotele oraz internetu.

bEiipnzC
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)