Notowania

prezydent
07.12.2009 16:30

Mołdawia nadal bez prezydenta

Podziel się
Dodaj komentarz
   Parlamentowi Mołdawii po raz kolejny nie udało się wybrać prezydenta. Deputowani Partii Komunistycznej zbojkotowali głosowanie. Oznacza to, że na wiosnę przyszłego roku odbędą się ponowne wybory parlamentarne.
   Według konstytucji Republiki Mołdowy prezydenta kraju wybiera parlament. By kandydat mógł zostać głową państwa, potrzebuje 61 głosów. Rządzący Mołdawią od sierpnia Sojusz na rzecz Integracji Europejskiej wysunął jedyną kandydaturę - swojego przywódcy Mariana Lupu. Ugrupowanie dysponuje w 101-osobowym parlamencie jedynie 53 głosami. Reszta deputowanych to komuniści pod przywództwem byłego prezydenta Władymira Woronina, którzy za wszelką cenę nie chcą dopuścić, by ich rywale przejęli całą władzę w państwie.
   Liderzy Sojuszu Europejskiego liczyli na to, że w Partii Komunistów dojdzie do rozłamu. Okazuje się jednak, że komuniści wolą kolejną, trzecią już w ciągu roku konfrontację w wyborach powszechnych, niż oddanie władzy. Przed głosowaniem po raz drugi opuścili salę obrad. To zaś oznacza kolejne wybory.
   Według sondaży poparcie społeczne dla komunistów stale spada, zaś Marian Lupu jest obecnie najpopularniejszym politykiem w Mołdawii.
Tagi: prezydent, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz