Notowania

wiadomości
29.12.2012 19:54

Moskwa: samolot pasazerski stanal w plomieniach

Podziel się
Dodaj komentarz

W wypadku pasażerskiego samolotu pod Moskwą zginęły 4 osoby, a kolejne 4 są w stanie krytycznym. Rosyjskie władze informują, że przyczyną katastrofy mógł być błąd pilotów.
Wśród ofiar śmiertelnych są dwaj piloci, technik pokładowy oraz 27-letnia stewardesa, która zmarła w drodze do szpitala. Lekarze podkreślają także, że stan 4 osób przewiezionych do szpitala jest krytyczny. Mają ciężkie obrażenia wewnętrzne oraz uszkodzenia mózgu. Maszyna leciała z czeskich Pardubic i należała do rosyjskich linii Red Wings. Z informacji władz lotniska Wnukowo wynika, że na pokładzie znajdowała się tylko załoga, jednak nadal nie ma co do tego pewności. Wiadomość została potwierdzona przez przedstawicieli czeskiego lotniska, które dodały, że przed startem maszyna nie miała żadnych problemów technicznych. Świadkowie wypadku twierdzą, że jedna osoba mogła być przewieziona do szpitala przez jednego z kierowców, który był na miejscu zdarzenia. Wcześniej donoszono, że Tu-204 podróżowało 8 pasażerów.
Premier Rosji zapowiedział powołanie specjalnej komisji, która będzie miała dokładnie zbadać przyczyny tego wypadku. Na razie rosyjskie władze podkreślają, że najprawdopodobniejszą przyczyną katastrofy był błąd pilota.
Według ustaleń agencji Intefax, samolot, należący do tanich linii lotniczych, mocno uderzył w podłoże i rozbił się na trzy części. Do katastrofy doszło po tym jak Tu-204 musiał awaryjnie lądować. Podczas drugiego podejścia wypadł z pasa startowego i zjechał na pobliską autostradę, gdzie się zapalił. Strażacy podkreślili, że ogień był na tyle silny, że byli zmuszeni do gaszenia powierzchni około 100 metrów kwadratowych. Wypadek ten doprowadził do paraliżu komunikacyjnego na zablokowanej drodze. Zawieszono także ruch lotniczy na lotnisku Wnukowo. Wszystkie zaplanowane loty zostały przekierowane na pozostałe dwa lotniska moskiewskie.
Maszyna Tu 204 została wprowadzono do produkcji w latach 80. Miała zastąpić wysłużone samoloty Tu 154. Tupolew przewidywał, że ten model będzie odpowiednikiem amerykańskiego Boeinga 757. Natomiast linie Red Wings specjalizują się w lotach czarterowych do Europy i Azji. Funkcjonują na rynku lotniczym od 1999 roku.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz