Notowania

rekord
24.05.2010 08:22

Mount Everest - dni niezwykłych rekordów

Od kilku dni w rejonie Mount Everestu padają niezwykłe rekordy. To kolejny sezon wspinaczkowy w Himalajach, podczas którego dziesiątki ludzi wchodzą na najwyższy szczyt świata.

Podziel się
Dodaj komentarz

Od strony chińskiej wierzchołek zdobył 13-latek Jordan Romero, któremu towarzyszyli ojciec i macocha, a także trzech Szerpów-przewodników . Romero to najmłodszy do tej pory zdobywca Everestu. Od strony nepalskiej, klasyczną drogą przez Przełęcz Południową, wejścia dokonał natomiast 17-latek Arjun Bajpayee - Hindus z Delhi. Na szczyt wszedł w towarzystwie Apa Sherpy, który zdobył tego dnia Everest po raz dwudziesty. Apa Sherpa to Nepalczyk mieszkający w USA, który wchodzi corocznie od dwudziestu lat na najwyższy wierzchołek świata i organizuje wyprawy, których jednym z celów jest zbieranie śmieci po setkach himalaistów działających w rejonie Mount Everest.

Wśród młodych zdobywców Everestu jest także 16-letni Nepalczyk Sherpa Tempa Tsheri.

Eksperci od spraw himalaizmu zauważają, że zdobywanie najwyższej góry świata stało się dostępniejsze ze względu na lepszy sprzęt, doskonałe rozpoznanie dróg wejściowych oraz pomoc wysoko wyspecjalizowanych przewodników wysokogórskich. Podkreślają przy tym, że pierwsi zdobywcy Everestu musieli mierzyć się z zupełnie innymi wyzwaniami, które stawiała przed nimi najwyższa góra świata.

Tagi: rekord, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz