Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MRG - kobiety - raport

0
Podziel się:

Kobiety pochodzące z grup mniejszości etnicznych i religijnych są najbardziej narażoną na przemoc grupą na świecie. Tak wynika z raportu opublikowanego właśnie przez Międzynarodową Grupę na rzecz Praw Mniejszości. W swoim corocznym raporcie organizacja stwierdza, że kobiety należące do grup mniejszościowych pięć razy częściej niż inne osoby padają ofiarą gwałtów, tortur a nawet zabójstw. Dzieje się tak zarówno w krajach w których toczy się wojna, jak i w miejscach, gdzie panuje pokój.

Międzynarodowa Grupa na rzecz Praw Mniejszości informuje o licznych przypadkach gwałtów kobiet w Somalii i Uzbekistanie czy też o zmuszaniu chrześcijanek w Iraku do noszenia chust. Według raportu, w Ugandzie, 100 procent kobiet ze społeczności Batwa przyznało, że w ubiegłym roku doświadczyło przemocy fizycznej.
Z kolei w Indiach, kobiety ze społeczności Dalitów często doświadczają przemocy seksualnej ze strony osób należących do kast. Potwierdza to w rozmowie z Polskim Radiem Manjula Pradeep, działaczka jednej z indyjskich organizacji pozarządowych, pochodząca ze społeczności Dalitów. "Większość kobiet Dalitów jest gwałcona. Dzieje się tak, gdy osoby z wyższych kast chcą zemścić się na rodzinach Dalitów. Gwałcąc kobiety, czasem zbiorowo, karzą w ten sposób całą społeczność. Rzadko zdarza się, by kobiety zgłaszały takie przypadki na policję. To kwestia prestiżu rodziny. Kobieta może nawet chcieć walczyć, ale rodzina mówi "nie", bo chce przetrwać, normalnie żyć w danej wiosce, bez bycia uzależnioną od dominującej kasty" - powiedziała Pradeep.
Międzynarodowa Grupa na rzecz Praw Mniejszości zwraca też uwagę, że kobiety żyjące w grupach mniejszościowych są często biedne i niewykształcone. Przedstawiciel organizacji Carl Soderbergh podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem, że takie kobiety mają tym samym gorszy dostęp do wymiaru sprawiedliwości - zarówno sądów jak i policji. "Wiele kobiet, które padły ofiarą przemocy, nie tylko seksualnej, odczuwa z tego powodu wstyd i nic z tym dalej nie robi, nie idzie do sądu. Ale głównym problemem jest to, że napastnicy czują bezkarność, wiedzą, że mogą gwałcić lub bić takie kobiety i nie spotka ich za to kara. Dlatego najważniejszą sprawą jest zapewnienie kobietom z grup mniejszości dostępu do wymiaru sprawiedliwości" - dodał Soderbergh.
Opublikowanie raportu zbiegło się w czasie z upublicznieniem innego dokumentu na rzecz praw kobiet. ONZ-owska agenda UN Women poinformowała, że poziom dyskryminacji i przemocy wobec kobiet na świecie wciąż jest wysoki, mimo prowadzonych w wielu krajach działań na rzecz równego statusu kobiet i mężczyzn.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)