Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSWiA-ustawa metropolitalna-brak decyzji

0
Podziel się:

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji twierdzi, że najwcześniej w przyszłym roku będzie możliwe wznowienie prac nad ustawą tworzącą metropolie. Szef resortu Jerzy Miller przyznaje, że projekt jest gotowy, ale samorządowcy nie porozumieli się w tej kwestii. Nieoficjalnie Informacyjna Agencja Radiowa dowiedziała się, że na ustawę metropolitalną nie chcą się zgodzić politycy PSL.

Piotr Uszok - prezydent Katowic i jeden ze zwolenników wprowadzenia ustawy twierdzi, że prace nad projektem przebiegają bardzo wolno. Jego zdaniem, widać brak woli i determinacji, a powtarzane są tylko nieprawdziwe informacje, że ktoś chce zawłaszczyć władze i pieniądze.
Piotr Uszok twierdzi, że tylko zabranie niektórych kompetencji i pieniędzy samorządom i przekazanie ich metropoliom może doprowadzić do tego, że ustawa wreszcie powstanie.
Tomasz Siemoniak - wiceszef MSWiA odpowiedzialny za ten projekt legislacyjny przyznaje, że wszystko jest niemal gotowe tylko brak jest zgody samorządów na wprowadzenie ustawy. Deklaruje, że ministerstwo nie będzie robić nic na siłę, dopóki samorządowcy nie wypracują kompromisu. Gmina ma bowiem konstytucyjną ochronę swojej niezależności - przypomina Siemoniak.
Szef klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Tomasz Tomczykiewicz zapewniał niedawno, że jesienią zostanie zaprezentowany projekt ustawy powołujący tylko śląską metropolię. Szef MSWIA Jerzy Miller, wątpi aby nawet ta okrojona propozycja została przyjęta w tym roku. Zostało za mało czasu do wyborów samorządowych, aby podjąć taką decyzję - twierdzi szef MSWIA.
W Polsce, zgodnie z propozycjami Unii Metropolii Polskich, wyodrębniono 12 obszarów metropolitalnych - Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)