Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSWiA - antypowodziowa mapa kraju

0
Podziel się:

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych opracowuje komputerową mapę zagrożenia powodziowego ISOK. Dzięki niej między innymi będzie można przewidzieć, co się stanie w razie przerwania wałów przeciwpowodziowych.

Służby zmierzyły już techniką laserową ponad 58 tysięcy kilometrów kwadratowych terenów najbardziej narażonych na powódź. Dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Mieczysław Ostojski podkreśla, że dzięki nowemu systemowi ISOK - Informatyczny System Osłony Kraju przed Nadzwyczajnymi Zagrożeniami - podległe mu służby będą w stanie przewidzieć dalszy rozwój wypadków w sytuacji powodzi. "Jesteśmy pierwszą służbą na świecie, która operacyjnie wdrożyła taki system" - powiedział Ostojski. Dodał, że ISOK pozwala określić, jakie tereny mogą być zalewane i analizować poszczególne scenariusze.
Szef MSWiA Jerzy Miller podkreśla, że system ISOK pozwoli lepiej działać służbom ratowniczym. Na przykład będzie wiadomo, która droga może być zalana i nie może służyć jako trasa ewakuacyjna. "To jest bardzo dobry materiał i dla tego, który jest gospodarzem terenu, kiedy planuje akcję ratowniczą. Ale również dla realizatora, dla sztabu kryzysowego, który ma w ciągu kilku minut podejmować decyzje, kogo w pierwszej kolejności, którędy i dokąd ewakuować" - powiedział minister spraw wewnętrznych.
Zastępca prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Janusz Wiśniewski zaznacza, że nowy system pozwoli samorządom i prywatnym inwestorom uniknąć budowania na terenach najbardziej narażonych na zalanie. "Pokazujemy jak daleko ta woda sięgnie, jeśli wał pęknie" - podkreślił Wiśniewski. "Decydenci i mieszkańcy muszą wyciągać wnioski. Jeżeli gdzieś jest zagrożenie ponad cztery metry, to tam się najlepiej nie budować" - dodał Janusz Wiśniewski.
Docelowo na cyfrowej mapie znajdzie się 177 tysięcy kilometrów kwadratowych terenów zalewowych. Dostęp do nowych danych będą miały między innymi samorządy i na zasadach komercyjnych - osoby prywatne.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)