Notowania

stosunki polska-litwa
20.06.2011 19:19

MSZ oburzone słowami ambasador Litwy

Loreta Zakarevicziene zarzuciła polskiej mniejszości na Litwie brak lojalności wobec kraju zamieszkania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bokstaz/Dreamstime)

Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest oburzone wypowiedzią ambasadora Litwy w Warszawie na temat mniejszości polskiej w tym kraju. Loreta Zakarevicziene w wywiadzie dla agencji BNS zarzuciła litewskim Polakom brak lojalności wobec kraju zamieszkania.

_ - Litwini mieszkający w Polsce, w odróżnieniu od litewskich Polaków, są lojalnymi obywatelami _ - powiedziała ambasador Zakarevicziene. Rzecznik MSZ Marcin Bosacki powiedział, że jest zaskoczony, oburzony i rozczarowany wypowiedzią litewskiej ambasador._ - Wypowiedź pani ambasador świadczy o braku zrozumienia problemów mniejszości polskiej i braku tolerancji dla poglądów innych, niż głoszone przez władze Litwy _ - podkreślił Marcin Bosacki.

Zdaniem ambasador Zakarevicziene, Litwini w Polsce też mają problemy, ale próbują je rozstrzygać i nie protestują przeciwko państwu. _ - Bardzo bym chciała, by tak samo było na Litwie z litewskimi Polakami _ - oświadczyła pani ambasador.

Ostatnio nasiliły się protesty przeciwko dyskryminacji Polaków na Litwie. W sobotę akcje protestacyjne odbyły się w Wilnie, Warszawie, Waszyngtonie i Chicago. Polacy na Litwie od lat walczą o prawo do pisania swoich nazwisk po polsku oraz o podwójne nazewnictwo ulic. W ostatnim okresie protestują też przeciwko nowej ustawie oświatowej, która - ich zdaniem - zagraża polskim szkołom na Litwie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t18677.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ambasador;litwy;nasze;stosunki;nie;sa;tragiczne,38,0,851750.html) Ambasador Litwy: Nasze stosunki nie są tragiczne Loreta Zakarevicziene uważa jednak, że polskie zarzuty w sprawie nierozstrzygniętych problemów nie są bezpodstawne. Radosław Sikorski podkreśla, że ruch należy do strony litewskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t113020.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/demonstracje;polskich;uczniow;na;litwie,245,0,832501.html) Demonstracje polskich uczniów na Litwie Prawie tysiąc osób protestowało w Wilnie przeciwko ustawie, pogarszającej warunki kształcenia w szkołach mniejszości narodowych .
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t86755.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/polskie;nazwiska;na;litwie;jest;wyrok,88,0,827992.html) Polskie nazwiska na Litwie. Jest wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że Litwa może odmówić zmiany pisowni nazwiska na polską.
Tagi: stosunki polska-litwa, litwa, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz