Notowania

izrael
31.05.2010 17:29

MSZ wzywa Izrael do wyjaśnień

Podziel się
Dodaj komentarz
  Polski MSZ wezwał Izrael do szybkiego wyjaśnienia ataku na flotyllę statków z pomocą humanitarną przeznaczoną dla mieszkańców strefy Gazy.   "Polska jest głęboko zaniepokojona wydarzeniami, które miały miejsce na [wodach](https://portal.abczdrowie.pl/woda) Morza Śródziemnego w dniu dzisiejszym. Wzywamy stronę izraelską do szybkiego wyjaśnienia sprawy w niezależnym śledztwie" - napisano w komunikacie przesłanym do mediów.
   Izraelskie okręty zaatakowały konwój z pomocą dla Strefy Gazy. Według izraelskiej telewizji Channel 10 w trakcie zatrzymywania przez wojska izraelskie konwoju statków z pomocą dla Strefy Gazy zginęło 19 osób, a 26 zostało rannych. Armia Izraela mówi o ponad 10 ofiarach śmiertelnych.
   Zatrzymany dziś konwój to już trzeci zorganizowany przez koalicję organizacji humanitarnych i praw człowieka "Flotylla Wolności". Izraelska armia wcześniej ostrzegała, że nie wpuści statków do rządzonej przez radykalny Hamas Strefy.
   Z informacji armii wynika, że komandosi weszli na pokład tureckiej [jednostki](https://teleshow.wp.pl/jednostka-6029541194818689c), kiedy konwój zignorował ich ostrzeżenia. Doszło do strzelaniny, gdy aktywiści próbowali odebrać im broń. Organizatorzy konwoju twierdzą natomiast, że aby uniknąć konfrontacji, zmienili kurs. Przyznają jednocześnie, że byli zdeterminowani, aby dostarczyć pomoc Palestyńczykom w Strefie, której granice od ponad 3 lat są blokowane przez Izrael.
   Statki wiozły 10 tysięcy ton pomocy, w tym cement, materiały budowlane, elektryczne wózki inwalidzkie i oczyszczalnie wody.
   Działania Izraela są powszechnie krytykowane na świecie. Unia Europejska domaga się w tej sprawie śledztwa. Atak sił izraelskich potępiła [Liga](https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/primera-division) Arabska, która zwołała w tej sprawie na jutro spotkanie w trybie nagłym. Prezydent Autonomii Palestyńskiej i szef przeciwnego Hamasowi Al-Fatahu Mahmud Abbas określił akcję Izraela mianem masakry.  Palestyński Hamas wezwał Arabów do powstania przeciwko Izraelowi.
Tagi: izrael, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz