Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Msza święta w intencji ojczyzny w warszawskiej archikatedrze

0
Podziel się:

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja i uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski jest okazją do dziękowania Bogu za wszystkie wielkie wydarzenia z naszej historii. Podkreślił to w warszawskiej archikatedrze arcybiskup Kazimierz Nycz podczas Mszy świętej w intencji ojczyzny. 

Metropolita warszawski zachęcił także, aby do tego dziękczynienia Bogu dołączyć wszystkie ważne wydarzenia z ostatnich 30 lat, które są pokłosiem i owocem tamtego aktu prawnego: za pierwszą papieską piegrzymkę do Polski, za Jana Pawła II i cały pontyfikat.

"Dziękujmy Panu Bogu za wolną Polskę, która się narodziła 20 lat temu i uwierzmy tak jak tamci, przed 218 laty, że mamy Bogu za co dziękować i trzeba dziękować i prosić za ojczyznę naszą dzisiaj" - mówił hierarcha.

Metropolita warszawski dziękując przybyłym za udział w modlitwie prosił, aby dziękczynienie zawsze wiązało się z obchodami wielkich, narodowych uroczystości.

"Postawa wdzięczności uczy pokory, broni przed roszczeniowością, każe nam nie tylko sobie, ale także innym i Panu Bogu przypisywać te wszystkie zasługi, dzięki którym razem żyjemy w wolnej Polsce" - mówił arcybiskup Nycz.

Zaznaczył też, że słowa dzisiejszej Ewangelii o dobrym pasterzu - odnoszą się do wszystkich. "Nie tylko do papieża, biskupów i księży. Odnoszą się do wszystkich: do rodziców, nauczycieli, wychowawców, ludzi życia spolecznego i politycznego" - mówił arcybiskup Nycz zachęcając do roztropnej troski o dobro wspólne i o Polskę.

Metropolita warszawski wskazał również, że najlepszym wzorem dobrego pasterza jest Jezus Chrystus i - na jego wzór - sługa boży, Jan Paweł II, który przez 26 lat prowadził Kościoł, będąc dobrym pasterzem zarówno dla Polski jak i dla świata. "Za Niego także dziękujmy, w 30 rocznicę Jego pierwszej pielgrzymki, za wszystkie obecności w Polsce i umacnianie nas słowem i osobą" - mówił arcybiskup Nycz. Przypomniał również o - realizowanym dopiero teraz - wotum narodu zarówno za Konstytucję 3 maja jak i odzyskaną wolność, którym ma być Świątynia Opatrzności Bożej.

Metropolita warszawski podziękował także prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu za przywrócenie zwyczaju rozpoczynania uroczystości państwowych od Mszy świętej.

W Mszy świętej koncelebrowanej uczestniczyli także - między innymi - marszałkowie Sejmu i Senatu: Bronisław Komorowski i Bogdan Borusewicz.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)