Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Msza święta za Ojczyznę z okazji święta Wojska Polskiego

0
Podziel się:

Msza święta za Ojczyznę rozpoczęła główne uroczystości z okazji święta Wojska Polskiego i 89. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku.

Biskup Polowy Wojska Polskiego w trakcie mszy podkreślił, że walki sprzed 89 lat były wyjątkowym wydarzeniem w historii oręża polskiego.

Generał Tadeusz Płoski zaznaczył, że dzięki wygranej Polacy zatrzymali bolszewizm, który zagrażał całej Europie.

Biskup podkreślił, że - tak jak przed wiekami - na terenie Rzeczypospolitej toczyła się walka o losy całego Zachodu. Bitwa Warszawska, zwana też Cudem nad Wisłą, ocaliła nie tylko odzyskaną wtedy po zaborach niepodległość, ale była też jedną z najważniejszych bitew na świecie w XX wieku.

"Wojsko Polskie na czele z marszałkiem Józefem Piłsudskim, zatrzymało nawałę Armii Czerwonej i uratowało Polskę i całą Europę przed wprowadzeniem zbrodniczego, sowieckiego totalitaryzmu i systemu komunistycznego" - zaznaczył duszpasterz wojska.

Biskup Polowy w kazaniu nawiązał do czasów PRL-u, gdzie prawda o Bitwie Warszawskiej i całej wolnie polsko-bolszewickiej była zakłamywana. Generał Tadeusz Płoski podkreślił, że cała komunistyczna propaganda była skierowana na fałszowanie historii sprzed 89 lat. Biskup nawiązał w tym miejscu do słów papieża Jana Pawła II, który nawoływał do czczenia pamięci o Bitwie Warszawskiej po latach milczenia.

Duszpasterz Wojska Polskiego na koniec homilii powiedział, że dzień 15 sierpnia to wyjątkowa data nie tylko ze względu na święto wojskowe. Generał Tadeusz Płoski przypomniał, że tego dnia odbywają się również uroczystości związne ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Generał Tadeusz Płoski podkreślił, że na całym świecie nie ma podobnego i równie ważnego święta, gdzie jednocześnie jest to święto państwowe, wojskowe, kościelne i maryjne.

W mszy za Ojczyznę uczestniczył prezydent Lech Kaczyński, minister obrony narodowej Bogdan Klich, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło i szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak. Wśród zgromadzonych licznie w Katedrze Polowej gości nie zabrakło przedstawicieli władz Warszawy, oraz parlamentu. Byli także dowódcy rodzajów Sił Zbrojnych, a także wojskowi z armii amerykańskiej i niemieckiej Bundeswery.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)