Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
węgry
22.10.2006 13:34

Msza za Węgry pod przewodnictwem prymasa Glempa

Z okazji 50 rocznicy rewolucji węgierskiej w kościele św.Krzysztofa w Podkowie Leśnej pod Warszawą odprawiona została msza święta pod przewodnictwem prymasa Polski kardynała Józefa Glempa.

Podziel się
Dodaj komentarz

23 października 1956 roku pod pomnikiem generała Józefa Bema w Budapeszcie zorganizowano demonstrację na znak solidarności z dokonującymi się w Polsce przemianami politycznymi i początkiem walki z reżimem komunistycznym. W krwawych zajściach poległo wielu węgierskich obywateli, a po powstaniu z obawy o prześladowania kraj opuściło 200 tysięcy Wegrów.
W homilii kardynał Józef Glemp szczególną uwagę zwrócił właśnie na znaczenie tego wydarzenia w historii Polski i Węgier. Podkreślił, że wielu węgierskich obywateli przelało krew właśnie za Polskę i w imię walki o tożsamość narodową obu krajów i wolność ich obywateli. Kardynał Glemp podkreślił, że również dziś niektore kraje Unii Europejskiej przeżywają chwile kryzysu, ale - jak zaznaczył - należy je pokonywać miłością, jednością i solidarnością. "W imię współpracy między narodami, poszanowania godności ludzkiej i życia lidzkiego" - stwierdził w homilii prymas Polski.
Biorący udział w nabożeństwie Węgrzy nie kryli wzruszenia w związku z przywoływanymi wspomnieniami. Dla wielu z nich krwawe demonstracje w 1956 roku odcisnęły szczególne piętno na nich osobiście i ich rodzinach, które często osobiście były zaangażowane w powstanie.
Odprawiona przez kardynała Józefa Glempa msza święta nie bez powodu odbyła się w kościele w podwarszawskiej Podkowie Leśnej. To szczególne dla Węgrów miejsce. W Podkowie Leśnej stoi bowiem pomnik postawiony w 1986 roku na cześć Węgier. "W 1986 roku był to pierwszy taki postument, który postawiono w tej części Europy" - tłumaczy były ambasador Republiki Węgierskiej w Polsce Akos Engelmayer (czytaj Akosz Engelmajer). W Podkowie Leśnej znajduje się także cmentarz, na którym spoczywają polegli i pomordowani w 1944 roku węgierscy żołnierze.

Tagi: węgry, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz