Notowania

wiadomości
28.06.2011 12:01

Muzyka - opłaty - nowe tabele

Związek Artystów Wykonawców - STOART oraz Związek Producentów Audio Video ZPAV przygotowały projekt nowych tabel opłat za korzystanie z muzyki. Nowe tabele mają nakładać bardziej sprawiedliwe wysokości stawek na firmy za wykorzystywanie przez nie utworów muzycznych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Bogusław Pluta ze Związku Producentów Audio Video tłumaczy, że nowe tabele opracowane na podstawie badań dostosują opłaty do faktycznej wartości wykorzystywanej muzyki. "Według obecnych tabel - jak wyjaśnia Bogusław Pluta - restauracja w Warszawie i w małej miejscowości na Podkarpaciu muszą płacić tyle samo za odtwarzanie muzyki". Nowe tabele mają uwzględniać standard lokalu oraz ile przeciętnie za posiłek płaci klient.
Bogusław Pluta dodaje, że zdecydowanie zmieni się również sposób nakładania opłat na przykład dla lokali usługowych. Do tej pory podstawą wyznaczenia wysokości opłat był metraż, teraz stawki będą uwzględniały liczbę foteli fryzjerskich, czy stanowisk kosmetycznych.
Dyrektor Związku Stowarzyszeń Artystów Wykonawców Włodzimierz Wiśniewski zapewnia, że nowe tabele będą korzystne i dla wykorzystujących muzykę, jak i dla twórców, ponieważ zdecydowanie więcej małych firm, które do tej pory nie płaciły za wykorzystywanie muzyki z powodu zbyt wysokich stawek zacznie takie opłaty uiszczać. To będzie oznaczało, że więcej pieniędzy będzie właśnie dla twórców. Według Włodzimierza Wiśniewskiego, około połowa firm w Polsce nie płaci za wykorzystywanie muzyki.
Komisja Prawa Autorskiego ma do połowy grudnia czas, by nowe tabele opłat zatwierdzić lub zgłosić do nich uwagi.

Informacyjna Agencja Radiowa

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz