Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MZ: Zagrożone uzdrowiska

0
Podziel się
bEqHpgTF

MZ- uzdrowiska

Jak bumerang powraca problem uzdrowisk. Informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, że 10 polskich kurortów może stracić status uzdrowiska. Na czarnej liście są między innymi Goczałkowice-Zdrój, Kamień Pomorski, Sopot, Cieplice-Zdrój, Augustów, Muszyna, Dąbki i Supraśl.
Rzecznik ministerstwa zdrowia powiedział IAR, że gminy miały 5 lat na przygotowanie się do zmian i spełnienie odpowiednich warunków dotyczących między innymi poziomu hałasu, zanieczyszczenia powietrza czy wykorzystania surowców naturalnych. W niektórych kurortach nie ma na przykład złóż borowinowych, a wykorzystywany do zabiegów leczniczy torf jest przywożony.
Krzysztof Bąk dodał, że gminy mają czas do końca roku na poprawę warunków. Jeżeli tak się nie stanie, minister zdrowia będzie wnioskował o usunięcie danej miejscowości z listy polskich kurortów.
Utrata statusu uzdrowiska wiąże się dla gmin ze stratami finansowymi, bo nie będą one mogły pobierać od kuracjuszy opłaty uzdrowiskowej. Miejscowości te stracą też dotacje z budżetu państwa. Gminy protestują.

IAR

bEqHpgUi
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)