Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Na Białorusi nowy sojusz opozycyjnych ugrupowań

0
Podziel się
bEqNBfVN

Na Białorusi 7 ugrupowan opozycyjnych powołało do życia sojusz obywatelski "Tałaka". Już sama pełna nazwa nowej struktury - Sojusz Obywatelski na Rzecz Sprawiedliwych i Uczciwych Wyborów dla Lepszego Życia "Tałaka" mówi o jego celach. Białoruskie słowo "tałaka" to polska "tłoka" - czyli słowiański obyczaj pomocy sąsiedzkiej.
Sojusz obywatelski "Tałaka" powołały do życia Zjednoczona Partia Obywatelska, partia lewicy "Sprawiedliwy Świat" i 5 ugrupowań niezarejestrowanych.
Niezależna agencja prasowa "BiełaPAN" poinformowała, że za główny cel nowy sojusz stawia sobie "odsunięcie od władzy autorytarny reżim i zwrot obywatelom Białorusi zabranych im praw - przede wszystkim prawa do wolnego wyboru władz i kierunku rozwoju państwa". Powstanie sojuszu "Tałaka" jest częścią procesu konsolidacji rozdrobnionej białoruskiej opozycji. W przyszłym roku na Białorusi odbędą się wybory do władz lokalnych, a w 2015 roku - prezydenckie.
W nowym ugrupowaniu główną rolę będą odgrywać dwie partie z przeciwległych sobie ideowo biegunów - liberalna Zjednoczona Partia Obywatelska i lewicowa eurokomunistyczna "Sprawiedliwy Świat".

Informacyjna Agencja Radiowa

bEqNBfWq
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)