Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
festiwal
27.07.2008 20:10

Na festiwalu Era Nowe Horyzonty triumfowały filmy dokumentalne

Zdobyły trzy najważniejsze nagrody. Nowozelandzki twórca Vincent Ward wyjedzie z Wrocławia z Grand Prix Nowych Horyzontów za" Deszcz dzieci" - film, w którym powrócił do bohaterki swojego pierwszego filmu, nakręconego 30 lat temu. Ta nieżyjąca już Maoryska przeżyła najbardziej dramatyczne chwile współczesnej historii Nowej Zelandii. Według lokalnych wierzeń, żyła obłożona klątwą.

Podziel się
Dodaj komentarz

O nagrodzie dla "Deszczu dzieci" zdecydowała publiczność oceniająca filmy konkursowe.

Za najlepszy film polski międzynarodowe jury uznało dokument "Złota rybka", opowiadający o pensjonariuszach domu opieki. Upośledzeni chłopcy przygotowują się do wystawienia bajki o złotej rybce. Ich przygotowania rejestruje kamera Tomasza Wolskiego. "Złota rybka" otrzymała nagrodę prezydenta Wrocławia w wysokości 100 tysięcy złotych.

Nagrodę za najlepszy debiut (40 tysięcy złotych od marszałka województwa dolnośląskiego) jury przyznało innemu dokumentowi, zwycięzcy festiwalu w Krakowie- "Gugarze". .

Andrzej Dybczak i Jacek Nagłowski opowiadają w filmie "Gugara" o rozpadzie społeczności koczowników, rdzennych mieszkańców Syberii. Gugara to w języku Ewenków dźwięk dzwonków używanych przez pasterzy reniferów.

Tagi: festiwal, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz