Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na Westerplatte uczczono 70. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej

0
Podziel się:

Do Gdańska, gdzie niemiecka inwazja rozpoczęła globalny konflikt, przyjechali między innymi premier Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel.

W przemówieniu otwierającym oficjalną część obchodów, prezydent Lech Kaczyński podkreślił, że dziś mija 70. rocznica wybuchu najtragiczniejszej z wojen, która, mimo upływu lat, nadal wymaga refleksji.

Polski prezydent powiedział, że główną przyczyną wybuchu wojny 70 lat temu były: nacjonalizm, szowinizm i powstanie systemów totalitarnych. Lech Kaczyński podkreślał, że nazizm, na którym opierała się ideologia Trzeciej Rzeszy, zaprzeczał całemu dorobkowi kultury europejskiej.

Premier Donald Tusk mówił na Westerplatte, że jeśli wspólnie chcemy zbudować w Europie ład bezpieczeństwa, musimy odrzucić pokusę dominacji silnego nad słabym. Szef polskiego rządu powiedział, że choć różne interpretacje historii są uprawnione, to Polacy chcą pamiętać o faktach. Dodał, że naszym celem nie jest używanie historii przeciw komuś, ale po to, by stała się ona fundamentem pokoju.

Donald Tusk mówił, że pamięć o okrucieństwach II wojny światowej, o zagładzie ludzi i całych narodów jest być może najskuteczniejszą tarczą, przeciw okrucieństwu następnej wojny.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała pod Pomnikiem Obrońców Westerplatte, że 1 września był początkiem najbardziej tragicznego rozdziału w polskiej historii. Dodała, że żadne państwo nie odniosło tak wielkich cierpień pod niemiecką okupacją jak Polska, a odbudowa zrujnowanego kraju odbyła się ogromnym wysiłkiem. Kanclerz Merkel zapewniła, że Niemcy nigdy nie zapomną o powojennym pojednaniu z sąsiadami z Zachodu i Wschodu, którzy wyciągnęli do nich dłoń.

Premier Rosji w trakcie wystąpienia na Westerplatte powiedział, że druga wojna światowa była najkrwawszą, najokrutniejszą i najstraszniejszą wojną w historii ludzkości. Władimir Putin mówił, że obecne partnerskie stosunki między Rosją i Niemcami są przykładem tego, jak należy leczyć rany i jak można wznieść się ponad historyczne krzywdy. Władimir Putin powiedział też, że Rosja szczerze chce, aby rosyjsko-polskie stosunki zostały pozbawione balastu przeszłości, rozwijały się w duchu dobrego sąsiedztwa i współpracy, aby były godne dwóch wielkich europejskich narodów.

Premier Francji Francois Fillon powiedział, że od 1 września 1939 roku Polska walczyła o honor całej Europy. Szef francuskiego rządu złożył hołd polskim bojownikom - mężczyznom i kobietom, którzy w konspiracyjnej Armii Krajowej, w ruchu oporu, w kościołach, szkołach i uniwersytetach ryzykowali wszystkim, by wypełnić to, co podpowiadało im poczucie honoru.

Premier Francji mówił też o Westerplatte, gdzie dwustu polskich żołnierzy odpowiedziało na ostrzał wrogiego pancernika lekcją ofiary i bohaterstwa. Dodał, że to w Polsce od pierwszych chwil wojny kształtował się opór twardszy od betonu bunkrów.

Premier przewodzącej w tym półroczu Unii Europejskiej Szwecji - Frederik Reinfeldt podkreślał wagę pielęgnowania pamięci o historii. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił na Westerplatte, że w przeciwnym razie istnieje niebezpieczeństwo, iż historia może się powtórzyć.

Szwedzki premier podkreślał, że przed 70 laty wybuchła dziejowa burza, która zniszczyła nasz kontynent. "Padły demokracje, doszło do mordów, ludzie popadli w niewolę, niszczone było dziedzictwo kulturowe" - podkreślał. Frederik Reinfeldt zaznaczył też, że Unia Europejska powstała między innymi po to, aby Europejczycy mogli budować wspólną przyszłość, opartą na wartościach takich jak tolerancja, demokracja i praworządność.

Szef rządu Ukrainy Julia Tymoszenko nazwała II Wojnę była tragedią narodów Europy. Premier Ukrainy przypomniała, że w Gdańsku, gdzie zaczęło się zniewolenie Europy, przed 20 laty zaczęło się jej wyzwalanie.

Szefowa ukraińskiego rządu zaapelowała o modlitwę w tej intencji poległych. Wezwała też, aby wznieść się ponad złe wspomnienia ku jutrzejszym nadziejom. Tymoszenko podziękowała obecnym na uroczystości kombatantom mówiąc, że jest dla niej zaszczytem udział w obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej.

W uroczystościach przed Pomnikiem Obrońców Westerplatte wzięło udział 31 delegacji z całego świata. Na Westerplatte przybyło około 2 tysięcy osób. Wśród gości honorowych była 94-letni Ignacy Skowron żołnierz z Westerplatte.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)