Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nagroda im. A. Bączkowskiego - laureaci

0
Podziel się:

Partnerzy społeczni Komisji Trójstronnej i prof. Juliusz Gardawski związany z tą komisją oraz pierwszy jej przewodniczący zostali laureatami tegorocznej Nagrody im. Andrzeja Bączkowskiego. Kapituła Nagrody zdecydowała, że w 15-lecie śmierci Andrzeja Bączkowskiego i przy okazji 15 edycji nagrody, powinna ją dostać właśnie ta instytucja - powiedziała Henryka Bochniarz, szefowa organizacji pracodawców prywatnych Lewiatan i członkini Kapituły. Dodała, że idea dialogu społecznego przyświecała całej działalności przedwcześnie zmarłego ministra pracy.

Minister Michał Boni, również członek Kapituły i przyjaciel Andrzeja Bączkowskiego powiedział, że tegoroczny wybór to uhonorowanie jego dziedzictwa oraz przypomnienie, jak ważną rolę w życiu społecznym odgrywa nowoczesny dialog społeczny.
Partnerzy społeczni w Komisji Trójstronnej to ze strony pracowników NSZZ Solidarność, OPZZ i Forum Związków Zawodowych. Pracodawców reprezentują BCC, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Związek Rzemiosła Polskiego oraz Konfederacja Pracodawców Polskich. Profesor Juliusz Gardowski jest socjologiem, pracuje w Szkole Głównej Handlowej. Jest wybitnym specjalistą w zakresie dialogu społecznego i związków zawodowych. Jego zdaniem, rozstrzyganie sporów poprzez dialog społeczny jest normą europejską i staje się także normą w Polsce. Dodaje, że jeśli nawet Komisja Trójstronna nie ma spektakularnych sukcesów, to i tak wywiera ma duży wpływ na podejmowanie istotnych decyzji.
Zmarły w 1996 minister pracy, Andrzej Bączkowski był autorem nowelizacji kodeksu pracy , odpowiadał za kontakty ze związkami zawodowymi, prowadził setki negocjacji. W dużym stopniu dzięki niemu wynegocjowano w 1992 roku Pakt o Przedsiębiorstwie Państwowym. Po jego podpisaniu, Bączkowski został przewodniczącym Komisji Trójstronnej. Jako minister pracy, chciał zreformować ubezpieczenia społeczne oraz ograniczyć ubóstwo.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)