Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nagrody dla najwybitniejszych naukowców

0
Podziel się:

Naukowcy - nagrody - ministerstwo

Ich badania są oryginalne, a także mają duży wpływ na rozwój naszej gospodarki i społeczeństwa. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wręczyło nagrody dla najwybitniejszych polskich naukowców.
Profesor Tomasz Wojtowicz z Instytutu Fizyki PAN otrzymał nagrodę za rozwój technologii epitaksji z wiązek molekularnych i za badania unikalnych struktur kwantowych o programowalnych własnościach spinowych. Ta technologia prawdopodobnie pozwoli w przyszłości wielokrotnie zwiększyć moce obliczeniowe komputerów.
Profesor Hubert Orłowski z Instytutu Filologii Germańskiej UAM to specjalista z dziedziny niemcoznawstwa. Jest ekspertem nie tylko z dziedziny językoznawstwa, socjologii i historii. Jest też uważany za najwybitniejszego znawcę stosunków kulturowych polsko-niemieckich. Szczególnie interesuje się literaturą z czasów III Rzeszy.
Maciej Bugajski z Instytutu Technologii Elektronowej został nagrodzony za rozwój technologii nowoczesnych laserów półprzewodnikowych i opracowanie pierwszych w kraju laserów na studniach kwantowych i kwantowych laserów półprzewodnikowych. Mogą one już teraz być wykorzystywane do wykrywania na odległość różnych gazów, na przykład amoniaku czy metanu. To jest ważne w ochronie przed zagrożeniami na przykład w kopalniach. Te same lasery mogłyby w przyszłości być wykorzystywane również w medycynie do analizowania wydychanego powietrza. Lekarze mogliby w ten sposób we wczesnym stadium wykrywać astmę.
Trzech dzisiejszych laureatów dołączyło do 21, którzy już wcześniej odebrali nagrody ministra nauki.
Barbara Kudrycka odznaczyła też trzynastu innych naukowców. Za osiągnięcia w opiece naukowej i dydaktycznej otrzymali je profesor Bogusław Andrzej Buszewski z Katedry Chemii Środowiska i Bioanalityki Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, profesor Franciszek Józef Kokot z Kliniki Nefrologii, Endokrynologii i Chorób Przemiany Materii Wydziały Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz profesor Jan Misiewicz z Instytutu Fizyki Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej.
Dziesięć wyróżnień przyznano nauczycielom akademickim za całokształt dorobku obejmującego osiągnięcia naukowe dydaktyczne i organizacyjne. Wyróżniono profesora Ryszarda Borowieckiego z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, profesora Mariana Kaźmierowskiego z Politechniki Warszawskiej, profesor Małgorzatę Gutry-Korycką z Uniwersytetu Warszawskiego, profesora Waleriana Arabczyka z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, profesora Andrzeja Grzywacza ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, profesora Bogusława Pietrzaka ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, profesora Tadeusza Sobczyka z Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, profesora Antoniego Nowakowskiego z Politechniki Gdańskiej, profesora Zbigniewa Izdebskiego z Uniwersytetu Warszawskiego i Zielonogórskiego oraz profesora Jacka Krełowskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)