Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
książki
30.08.2008 14:50

Nagrody w konkursie "Książka Historyczna Roku" przyznane

Nagrody w konkursie imienia Oskara Haleckiego "Książka Historyczna Roku" przyznane. W kategorii najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w okresie PRL tytuł otrzymała publikacja pod redakcją Rafała Wnuka - "Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944 - 1956". "Książką Historyczną Roku" w kategorii najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XXwieku ogłoszono publikację pod tytułem "Miecz i tarcza komunizmu. Historia aparatu bezpieczeństwa w Polsce 1944 - 1990" autorstwa Ryszarda Terleckiego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Nagrodzone publikacje spośród 13 tytułów zakwalifikowanych do drugiego etapu jednogłośnie wyłoniło sześcioosobowe jury pod przewodnictwem profesora Piotra Franaszka.

Nagrody specjalne przyznali także czytelnicy za pomocą głosowania internetowego. W pierwszej z kategorii zgodzili się oni z jury. Na publikację pod redakcją Rafała Wnuka oddali oni 1866 głosów.

W drugiej kategorii wybrali publikację Marka Grajka - "Enigma bliżej prawdy". Na ten tytuł zagłosowali 2111 razy.

Konkurs odbył się po raz pierwszy. Jego organizatorami i fundatorami nagród w wysokości 150 tysięcy złotych są Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej oraz Telewizja Polska. Patronat nad konkursem objął prezydent Lech Kaczyński.

Podstawowe kryteria przy wyborze laureatów to podjęty temat i nowatorski sposób jego przedstawienia - powiedział profesor Piotr Franaszek.

"Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944 - 1956" szczegółowo przedstawia zagadnienia do niedawna niemal nieobecne w świadomości historycznej Polaków.

Publikacja pod tytułem "Miecz i tarcza komunizmu. Historia aparatu bezpieczeństwa w Polsce 1944 - 1990" opisuje historię bezpieki, od jej powstania po likwidację.

Nagrodzona przez czytelników "Enigma bliżej prawdy" daje szansę docenić wkład polskich kryptologów i matematyków w historię łamania szyfrów Enigmy.

Uroczysta gala, podczas której ogłoszono laureatów, odbyła się w Belwederze.

Tagi: książki, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz