Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nairobi: rośnie liczba ofiar

0
Podziel się:
bEEfygbV

69 zabitych, 63 zaginionych - to nowy bilans ataku w Nairobi, podany przez kenijski Czerwony Krzyż. Może to oznaczać, że liczba ofiar śmiertelnych przekroczy 130. Jest też wielu rannych.
Tymczasem terroryści zagrozili rano zamordowaniem pozostałych przy życiu zakładników. Radykalna organizacja somalijskich islamistów al-Szabab, która przyznała się do zamachu na centrum handlowe, opublikowała w internecie oświadczenie. Informuje w nim, że upoważniła bojowników znajdujących się w otoczonym przez siły specjalne i wojsko budynku do "podjęcia działań wobec zakładników w miarę, jak będzie narastała presja". "Apelujemy do chrześcijan atakujących mudżahedinów, by mieli litość dla zakładników, bo to właśnie na nich skupia się cała agresja" - napisano w oświadczeniu.
Nie wiadomo, ile osób jest wciąż przetrzymywanych przez terrorystów. Podobno większość udało się już uwolnić.
Jak donosi przebywający w Afryce Wschodniej specjalny wysłannik Polskiego Radia Jarosław Kociszewski, kenijska armia zapowiedziała szybkie zakończenie operacji. Z budynku luksusowego centrum handlowego Westgate od rana dochodzą odgłosy sporadycznych strzałów i eksplozji.
Organizacja al-Shabab odmawia jakichkolwiek negocjacji.
Rano z budynku wyprowadzono część cywilów. Nie jest jasne, czy byli to zakładnicy czy też osoby, które nadal ukrywały się w sklepach, a nawet w szybach wentylacyjnych.
Prezydent Uhuru Kenyatta zapowiedział "szybkie i bolesne" ukaranie organizatorów zamachu. Pomimo tego oblężenie trwa już trzeci dzień.
Prezydent wezwał też obywateli kraju do zachowania jedności w obliczu tragicznego ataku terrorystycznego. Apel prezydenta jest niezwykle istotny, gdyż kraj jest podzielony i w przeszłości dochodziło do krwawych waśni na tle etnicznym.

IAR

bEEfygcy
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)