Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
g-8
06.07.2008 08:34

Najbogatsi martwią się wysokimi cenami

Szczyt G-8 jeszcze się nie rozpoczął, ale jego przeciwnicy są już aktywni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/DAI KUROKAWA)

ac">fot: PAP/EPA/DAI KUROKAWAfot: PAP/EPA/DAI KUROKAWAfot: PAP/EPA/DAI KUROKAWAfot: PAP/EPA/DAI KUROKAWA[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://www.money.pl/galeria/japonczycy;protestuja;-;g-8;nadchodzi,galeria,1187,0.html) Najważniejszy problem jaki stoi przed przywódcami siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata i Rosji, to rosnące ceny żywności i paliw.

Prezydent Stanów Zjednoczonych George Bush powiedział przed odlotem do Japonii, że będzie starał się przekonać przywódców innych państw grupy do zwiększenia pomocy na walkę z AIDS i innymi chorobami w Afryce. Amerykański prezydent ma również rozmawiać o zmianach klimatu i promocji wolnego handlu.

Na szczyt wybiera się także brytyjski premier Gordon Brown, który w wywiadzie dla dziennika _ Guardian _ powiedział, że sukces szczytu G-8 będzie zależał od przyjęcia wspólnego stanowiska wobec wprowadzenia w globalnej skali zasad wolnego handlu. Zdaniem Browna równie ważna jest kwestia realnego przyspieszenia programów rozwojowych i przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Zdaniem Gordona Browna świat stoi przed potrójnym wyzwaniem. Musi uporać się z wysokimi cenami energii, wysokimi cenami żywności oraz kryzysem kredytowym. Brytyjski przywódca zaznaczył, że mimo to nie wolno odstawiać na bok planów przeciwdziałania zmianom klimatycznym i programów pomocy krajom słabo rozwiniętym.

Włochy zamierzają przedstawić pomysł na obniżenie cen ropy. Rzym proponuje, by giełdy utrudniły handel kontraktami terminowymi na to paliwo. Miałoby to zostać zrealizowane poprzez zwiększenie wymagań dotyczących depozytów.

Z kolei prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew na kilka dni przed szczytem skrytykował międzynarodowe instytucje finansowe i gospodarcze, uznając je za przestarzałe i niezdolne do uporania się z obecnymi problemami. Dodał, że światu potrzeba nowych mechanizmów ekonomicznych.

Miedwiediew ujawnił, że Rosja przygotowała odpowiednie propozycje. Miedwiediew zaznaczył, że należy _ przemodelować _ globalny system ekonomiczny, biorąc pod uwagę konsekwencje obecnego kryzysu kredytowego i przegrzania gospodarki światowej oraz gospodarek poszczególnych krajów.

Trzydniowy szczyt G-8 rozpocznie się jutro w Japonii.

Tagi: g-8, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz