Notowania

wiadomości
20.03.2011 08:29

Napoje energetyzujące pod lupą GIS

Główny Inspektor Sanitarny wziął pod lupę napoje energetyzujące. Sięgają po nie sportowcy, osoby wykonujące intensywny wysiłek fizyczny lub psychiczny i coraz częściej - dzieci.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rzecznik GIS Jan Bondar powiedział, że GIS wystąpił do kilku instytutów naukowych z prośbą o ocenę ryzyka picia tych napojów przez najmłodszych i młodzież. Jan Bondar podkreślił, że napoje energetyczne zawierają duże ilości kofeiny - równowartość od jednej do kilku filiżanek kawy. Picie ich w nadmiarze może powodować wiele skutków ubocznych - uszkodzenia układu nerwowego lub serca.
Po zebraniu opinii specjalistów z zakresu żywienia i pediatrii Główny Inspektor Sanitarny podejmie dalsze kroki. "Będziemy dążyć do tego, żeby zwiększyć zakres informacji ostrzegawczych na opakowaniach tych napojów. Nie powinny ich pić osoby poniżej 16. roku życia i kobiety w ciąży" -dodał Jan Bondar.
W całej Unii Europejskiej trwa ostra dyskusja na temat napojów energetyzujących. Dania chce wprowadzić rygorystyczne ostrzeżenia na tych napojach lub zakaz ich sprzedaży dzieciom do lat 16.

Informacyjna Agencja Radiowa

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz