Notowania

współczesna
22.03.2009 12:41

"Naprotechnologia - wyzwania medyczne i etyczne współczesnej ginekologii"

W Warszawie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego trwa dwudniowa konferencja "Naprotechnologia - wyzwania medyczne i etyczne współczesnej ginekologii". Patronem medialnym konferencji jest Telewizja Polska.

Podziel się
Dodaj komentarz

Naprotechnologia to metoda leczenia bezpłodności, która jest alternatywą dla par, które nie chcą korzystać z metody sztucznego zapłodnienia jaką jest np. in vitro. Metoda ta powstała w USA, jest praktykowana również w Kanadzie, Australii i w wielu krajach europejskich. W Polsce jest dostępna m.in. w Lublinie, Warszawie i Białymstoku.

Doktor Maciej Barczentewicz - z Fundacji Leczenia Niepłodności Małżeńskiej im. Jana Pawła II w Lublinie przyznał, że w Polsce jest coraz większe zainteresowanie tą metodą dlatego lekarze szkolą się za granicą. Kurs w Stanach Zjednoczonych trwa 6 tygodni, później lekarze zdają egzaminy. Do leczenia niepłodności tą metodą potrzebny jest także drogi specjalistyczny sprzęt.

Doktor Tadeusz Wasilewski dwa lata temu zrezygnował z pracy w Klinice Leczenia Niepłodności Małżeńskiej w Białymstoku, gdzie prowadził program in vitro. Obecnie leczy niepłodność metodą naprotechnologii. Podczas stosowania tej metody wykorzystuje naturę i wszystkie środki dostępne w medycynie czyli ultrasonografię, histeroskopię, operacje, farmakologię. Naprotechnologia to metoda leczenia bezpłodności, polegająca na ustaleniu przyczyn bezpłodności oraz terapii dostosowanej indywidualnie do każdej pary pacjentów.

Doktor Wasilewski powiedział, że zrezygnował z programu in vitro bo metoda ta niszczy zarodki. Podczas wykładu wyjaśniał, że aby uzyskać 30-40 procentową skuteczność metody in vitro trzeba było stworzyć 6 do 8 zarodków. Te zarodki, które nie trafią do macicy muszą zginąć.

Naprotechnologia wykorzystywana jest również do leczenia innych schorzeń wynikających z zaburzeń układu rozrodczego.

Tagi: współczesna, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz