Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Nasz Dziennik" - Górale wykluczeni cyfrowo

0
Podziel się:

Po zamknięciu nadajników analogowych mieszkańcy terenów górskich nawet na dziesięć miesięcy mogą zostać pozbawieni możliwości odbioru TVP. Jeszcze poważniejszy problem dotyczy półtora miliona ubogich rodzin, które mogą w ogóle stracić dostęp do telewizji - alarmuje "Nasz Dziennik".

Gazeta wyjaśnia, że problemy dotyczą uruchamiania naziemnej telewizji cyfrowej. Jak poinformował przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak opóźni się włączanie trzeciego cyfrowego multipleksu, który będzie emitował programy telewizji publicznej. Pierwotnie miał on zostać uruchomiony w tym samym momencie, gdy zniknie telewizja analogowa, czyli pod koniec lipca przyszłego roku, ale nastąpi to dopiero w kwietniu 2014 roku. Oznacza to, że TVP mogą zostać pozbawieni mieszkańcy części Polski, głównie terenów górskich. Jak tłumaczy "Nasz Dziennik" teraz telewizyjny sygnał analogowy na te tereny także dociera z problemami z powodu ukształtowania terenu, ale dzięki tzw. przemiennikom jest wzmacniany i nie ma większych kłopotów z odbiorem TVP. MUX-3 miał telewizji publicznej zapewnić wystarczający zasięg w górach. Skoro jednak nie ruszy on latem 2013 roku, mieszkańcy południa Polski mogą zostać pozbawieni dostępu do TVP.
"Nasz Dziennik" dodaje, że problem cyfryzacji to nie tylko kwestia uruchomienia MUX-3. Okazuje się bowiem, że wiele rodzin może wkrótce definitywnie stracić możliwość odbierania zarówno programów TVP, jak i innych nadawców. Gdy wyłączone będą nadajniki analogowe, a włączone zostaną cyfrowe, z ich starych telewizorów zniknie jakikolwiek obraz, bo nie są one przystosowane do odbioru programów w nowym formacie. Żeby bez przeszkód oglądać telewizję cyfrową, trzeba mieć albo specjalny dekoder, albo telewizor w systemie MPEG-4. Telewizor to wydatek co najmniej 1,5 tys. złotych.
Więcej na ten temat - w "Naszym Dzienniku".

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/"Nasz Dziennik"/kry./dyd

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)