Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dzienniki
31.03.2006 04:12

"Nasz Dziennik" - Zgłaszają się ofiary i prześladowcy

Podjęta przez śląsko-dąbrowską "Solidarność" inicjatywa ujawnienia nazwisk tajnych współpracowników i oficerów SB wywołała spory oddźwięk w regionie. - pisze "Nasz Dziennik".

Podziel się
Dodaj komentarz

Do organizatorów akcji zgłaszają się kolejni poszkodowani, a także byli konfidenci. Lista zostanie upubliczniona w ciągu najbliższych tygodni.
Działacze chcą, aby ujawnianie tajnych współpracowników w regionie miało charakter uporządkowany, skoordynowany i wiarygodny. Zwracają się do osób, które w stanie wojennym z różnych powodów były szykanowane, o udostępnienie informacji na temat tajnych współpracowników. Te kilkaset osób otrzymało już od IPN status osoby pokrzywdzonej i akta. Znajdują się w nich nazwiska TW, kontaktów operacyjnych i funkcjonariuszy SB. Jeśli pokrzywdzeni wyrażą taką wolę, nazwiska te zostaną upublicznione.
Członkowie zespołu rozmawiają także z byłymi współpracownikami, którzy przyznają się do swojej niechlubnej działalności. Zgłaszają się do nich, tłumacząc swoją postawę. Jeżeli osoby, na które agent donosił, przebaczą mu i wyrażą taką wolę, jego nazwisko nie zostanie opublikowane.
Przygotowanie pierwszej wersji listy zajmie zespołowi około dwóch tygodni. Lista będzie opublikowana w związkowym "Tygodniku Śląsko-Dąbrowskim", a także na stronach internetowych śląsko-dąbrowskiej "Solidarności". W miarę prowadzonych prac lista będzie sukcesywnie uzupełniana. Więcej na ten temat w "Naszym Dzienniku".

nasz dziennik/km/pul

Tagi: dzienniki, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz