Notowania

wiadomości
12.12.2011 03:38

"Nasz Dziennik" Jaruzelski uzasadnia użycie siły

W rozmowie z "Naszym Dziennikiem" profesor Mieczysław Ryba wyraża przekonanie, że opinia generała Jaruzelskiego o słuszności wprowadzenia stanu wojennego, powinna spotkać się z "mocną reakcją warstyw przywódczej i politycznej". Jednocześnie stwierdzenia generała są według historyka i politologa "pewnym sygnałm dla tych, którzy stawiają go na piedestały lub zapraszają do pałaców prezydenckich".

Podziel się
Dodaj komentarz

Według profesora Mieczysława Ryby ostateczny wymiar słów generała Jaruzelskiego o tzw. wyższej konieczności jest taki, że "w sytuacji nacisku zewnętrznego jakiegokolwiek mocarstwa, straszenia, szantażu itd. władze mogą i powinny wystąpić przeciwko własnemu społeczeństwu, prześladując je więzieniem, różnymi torturami czy śmiercią".
"Taka sankcja, że w imię jakiegoś wyższego dobra mogę niewinnych ludzi szkalować, zamykać i mordować, oznacza w sensie politycznym sytuację skrajnie demoralizującą" - podkreśla historyk i politolog.
Profesor Mieczysław Ryba dodaje, że 13 grudnia 1981 generał Jaruzelski wypowiedział wojnę całemu społeczeństwu.
"Prowadził walkę w imię ratowania interesów swojej grupy politycznej, czyli obozu komunistycznego oraz obcych - Związku Sowieckiego" - mówi profesor Mieczysław Ryba. Przypomina przy tym, że współpraca z obcym państwem przeciw własnemu społeczeństwu nosi miano zdrady.
Wywiad z profesorem Mieczysławem Rybą w "Naszym Dzienniku".

IAR/Nasz Dziennik/lm/ab

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz