Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Nasz Dziennik" Muzeum "Dulag 121"

0
Podziel się:

"Nasz Dziennik" informuje, że w Pruszkowie powstanie muzeum "Dulag 121" upamiętniające gehennę przesiedlonych z Warszawy przez Niemców powstańców i ludność cywilną. Kamień węgielny ma zostać wmurowany jesienią tego roku.

Ze strony miasta na realizację projektu budowy muzeum wpłynie ponad ćwierć miliona złotych, część zapłaci też starostwo powiatowe. Muzeum będzie zlokalizowane w budynku, który stanie na terenie byłych kolejowych zakładów naprawczych. Mają się w nim znaleźć pamiątki po byłych uchodźcach z Warszawy, takie jak zdjęcia czy wypisy z pamiętników.
Obecnie Zakład Naprawczy Taboru Kolejowego w Pruszkowie jest własnością prywatnej firmy, a ocalałe hale zostały zamienione w magazyny. W ubiegłym roku właściciel dokonał rozdziału nieruchomości, wydzielając pewną część na budowę muzeum.
Dulag 121 - Pruszków był niemieckim nazistowskim obozem przejściowym, położonym na terenie dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Pruszkowie. Obóz rozpoczął funkcjonowanie w czasie rzezi Woli 6 sierpnia 1944 roku. Przez Dulag przeszło łącznie około 550 tysięcy cywilnych mieszkańców Warszawy oraz około 100 tysięcy osób wysiedlonych z okolic stolicy.

WIĘCEJ:

Odbywała się tu selekcja więźniów na 3 kategorie. Pierwsza to podejrzani o udział w Powstaniu Warszawskim, którzy zostali albo rozstrzelani, albo kierowani do niemieckich obozów zagłady, w tym aż 12 tysięcy osób do Oświęcimia. Prawie 165 tysięcy osób uznanych za zdolnych do pracy hitlerowcy wywieźli na roboty do III Rzeszy, ludzie chorzy, starzy oraz matki z dziećmi byli kierowani do miast w Generalnym Gubernarstwie oddalonych od linii frontu. W sumie było to około 400 tysięcy osób. Wreszcie pozostałe około 30 tysięcy osób udało się zwolnić legalnie lub zapewnić im wolność nielegalnie.

"Nasz Dziennik"/IAR/kl/to/

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)