Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Nasz Dziennik" W hołdzie pomordowanym na Montelupich

0
Podziel się:

Ponad 180 żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i innych organizacji niepodległościowych, zamęczonych w krakowskim więzieniu na Montelupich, zostanie upamiętnionych tablicą. O sprawie pisze "Nasz Dziennik".

Uroczystość jej odsłonięcia odbędzie się 2 listopada, w Dzień Zaduszny. Co roku w tym miejscu składa się hołd pomordowanym przez komunistów, ale po raz pierwszy zostaną oni uwiecznieni z imienia i nazwiska.
Będzie to tablica imienna wszystkich rozstrzelanych i pomordowanych tam Polaków. Najmłodsi spośród rozstrzelanych mieli niespełna 16-17 lat. Byli to głównie ludzie z Narodowych Sił Zbrojnych oraz Armii Krajowej, oprócz tego także z Batalionów Chłopskich, ale głównie dowódcy. Likwidowano ich z tego względu, że byli w porozumieniu z AK. Ponadto rozstrzelano kilku ze Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Trwało to aż do 1956 roku, kiedy nastąpiła tak zwana odwilż i zwolnienia z więzień.
Wśród rozstrzelanych ofiar więzienia na Montelupich byli między innymi ojciec Władysław Gurgacz, kapelan Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, którego zamordowano 14 września 1949 roku po sfingowanym procesie oraz Marek Kubliński, uczeń krakowskiego gimnazjum, rozstrzelany w październiku 1950 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/"Nasz Dziennik"/kl/to/

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)