Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NATO-Afganistan-2014

0
Podziel się:

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen powtórzył, że misja Sojuszu w Afganistanie potrwa do końca 2014 roku.

Po zakończeniu nieformalnego spotkania ministrów obrony państw Sojuszu w Brukseli Rasmussen powiedział, że do tego czasu Afgańczycy mają przejąć całkowitą odpowiedzialność za bezpieczeństwo w kraju. Ponownie nawiązał w ten sposób do spekulacji, które pojawiały się po wypowiedziach amerykańskich i francuskich polityków, sugerujących możliwość wcześniejszego zakończenia misji.
Anders Fogh Rasmussen podkreślił, że wszystkie kraje biorące udział w misji NATO zgodziły się, że Afgańczycy mają przejąć odpowiedzialność za kraj do końca 2014 roku. Wtedy nastąpi koniec misji Sojuszu. Przypomniał, że zapowiedź Stanów Zjednoczonych o zakończeniu rok wcześniej operacji bojowych nie oznacza wycofania się z Afganistanu. "Nie słyszałem o żadnym amerykańskim planie wycofania się z operacji w Afganistanie. Oczywiście, w czasie transformacji, nasza rola tam na miejscu zostanie zredukowana do szkolenia, ale operacje bojowe i tak będą wciąż potrzebne" - oświadczył Rasmussen.
Dyskusję na temat wycofania się z Afganistanu już w przyszłym roku, czyli o rok wcześniej niż zakłada NATO, rozpoczęła Francja. Prezydent tego kraju Nicolas Sarkozy sugerował wcześniejsze wycofanie, ale ostatecznie oświadczył, że tylko część żołnierzy zostanie wycofana w 2013 roku. Z kolei amerykański sekretarz obrony Leon Panetta mówił o planach zakończenia operacji bojowych w 2013 roku i o wyjściu w 2014 roku.
Sekretarz generalny NATO powiedział też, że po wyjściu Sojuszu z Afganistanu, NATO nadal będzie finansowo wspierać nowe afgańskie wojsko oraz policję. Konkretne decyzje w tej sprawie mają zapaść na majowym szczycie Sojuszu w Chicago. Anders Fogh Rasmussen nie wykluczył, że pieniądze mogłyby wyłożyć także kraje, które nie biorą udziału w operacji NATO, na przykład Chiny czy Rosja. "Myślę, że jest to jest także w interesie krajów regionu, aby Afganistan był stabilny i bezpieczny" - dodał Anders Fogh Rasmussen.
Teraz w Afganistanie jest 130 tysięcy żołnierzy NATO, z czego większość to Amerykanie. Polski kontyngent, który stacjonuje w prowincji Ghazni, liczy 2,5 tysiąca żołnierzy.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski/Bruksela/dabr

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)