Notowania

nauka
06.10.2010 13:25

Nauka- Nobel chemia

Opracowanie nowych metod łączenia atomów węgla zostało uhonorowane tegoroczną nagrodą Nobla w dziedzinie chemii. Otrzymali ją wspólnie trzej niezależnie pracujący naukowcy, Amerykanin Richard F. Heck oraz Japończycy Ei-ichi Negishi i Akira Suzuki.

Podziel się
Dodaj komentarz

Nagrodzone metody, to oparte na palladzie tzw. reakcje krzyżowego sprzęgania. Dzięki nim można łączyć w unikalny sposób atomy węgla. To z kolei przydaje się w chemii organicznej do wytwarzania nowych związków, a te służą do produkcji leków oraz nowych materiałów w elektronice i w rolnictwie. Jedna czwarta wszystkich leków wytwarzana jest dziś dzięki tym przełomowym reakcjom. Dla Japończyka Ei-ichi Negishi'ego z amerykańskiego Uniwersytetu Purdue, nagroda jest końcem, który wieńczy dzieło. "Marzyłem o tej nagrodzie od chwili, kiedy przyjechałem do Stanów Zjednoczonych, czyli od pół wieku."
Emerytowany profesor Richard Heck pracował na Uniwersytecie Kalifornijskim, Akira Suzuki, również emerytowany, na Uniwersytecie Hokkaido. Nagroda Nobla to dyplom, medal i łącznie 10 milionów koron szwedzkich czyli milion euro.

Informacyjna Agencja Radiowa

Tagi: nauka, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz