Notowania

nauka
24.04.2010 13:19

NAUKA-teleskop Hubble'a

Dziś mija 20. rocznica wystrzelenia na orbitę teleskopu Hubble'a. Zgodnie z nadziejami sprzed dwóch dekad, urządzenie to stało się jednym z najważniejszych instrumentów astronomicznych w historii.

Podziel się
Dodaj komentarz

20 lat temu był to najdroższy i najbardziej obiecujący tego typu sprzęt. Naukowcy, na przykład dr Eric Chaisson z NASA, mówili o nachodzącej rewolucji w obserwacjach kosmosu.

"Powinniśmy robić zdjęcia o jakości 10 czy 20 razy lepszej niż dotychczas. Dzięki temu teleskopowi moglibyśmy obserwować małą monetę z odległości niemal 50 kilometrów i widzielibyśmy, czy leży ona orłem czy reszką do góry " - przekonywał Chaisson.

W ciągu ostatnich 20 lat teleskop Hubble'a pomógł w wyjaśnieniu wielu tajemnic wszechświata, w tym jego rozmiaru i wieku. Urządzenie pozwoliło też zaobserwować liczne czarne dziury i odległe galaktyki, dzięki niemu uzyskano też bezcenne informacje na temat tzw ciemnej energii.

Teleskop Hubble'a ma działać jeszcze przez co najmniej cztery lata.. Potem na orbicie zastąpi go nowoczesny teleskop Jamesa Webba.

Tagi: nauka, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz