Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NAUKA PrzyszłośćCERNu

0
Podziel się:

CERN-Fizyka

Fizycy w europejskim ośrodku badawczym CERN pod Genewą przygotowują się do kolejnych eksperymentów, które mogą całkowicie zmienić naszą wiedzę o wszechświecie. Badania będą wymagały sporo czasu, pieniędzy i energii, o czym przekonał się na miejscu nasz korespondent naukowy, Rafał Motriuk.
Najważniejsze jest zwiększenie mocy jednego z najpotężniejszych urządzeń świata - Wielkiego Zderzacza Hadronów. W tym kolistym tunelu zderzane są ze sobą cząstki, głównie protony. Dzięki tym kolizjom, po pół wieku poszukiwań, w zeszłym roku odkryto tajemniczą cząstkę Higgsa. Teraz wiadomo, z czego składa się materia, czyli gwiazdy, planety, czy ludzie. Po przerwie, za półtora roku, Zderzacz ruszy ponownie, zapewnił grupę polskich dziennikarzy szef ośrodka CERN, Rolf Heuer."Będziemy szukać tzw. ciemnej materii, bo ta zwykła, znana nam materia stanowi tylko pięć procent składu wszechświata".- tłumaczył.
Testy mogą potrwać wiele lat. W grupie ponad trzech tysięcy naukowców jest zespół dwustu ekspertów z Polski. Żaden z nich nie wie, co wyniknie z badań,ale wszyscy się zgadzają, że warto je robić, bo zwykle sporo wynalazków powstaje przy okazji. Tak było w przypadku elektryczności czy internetu.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)