Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"ND" - Dziennikarze w katalogu lustrowanych

0
Podziel się:

Dziennikarze i pracownicy mediów zostali wpisani przez roboczy zespół do katalog osób, które mają zostać objęte lustracją - pisze "Nasz Dziennik".

Roboczy zespół redakcyjny pracuje jeszcze nad pozostałymi propozycjami. Pełna lista zostanie przedstawiona nadzwyczajnej sejmowej komisji ds. ustawy o ujawnianiu informacji dotyczących dokumentów organów bezpieczeństwa państwa komunistycznego.
Jak twierdzą członkowie komisji, praktycznie przesądzone już jest, że zapis o lustracji dziennikarzy znajdzie się w końcowej wersji projektu. I do takiego sprawdzenia wiarygodności ludzi mediów dojdzie. Pytanie tylko: kiedy? - czytamy w "ND".
Przewodniczący sejmowej komisji nadzwyczajnej pracującej nad tzw. ustawą lustracyjną, poseł PiS Stanisław Pięta powiedział dziennikowi, że dziennikarze będą w katalogu osób lustrowanych i że taki zapis znajdzie się w projekcie ustawy.
"ND" pisze, że pierwsze robocze spotkania zespołu redakcyjnego, przyniosły decyzję w kwestii, która od dawna budziła emocje zarówno wśród przeciwników lustracji, jak i jej zwolenników. - Dziennikarze będą lustrowani - powiedział dziennikowi czlonek komisji poseł PiS Zbigniew Girzyński po zakończeniu posiedzenia zespołu redakcyjnego. - Pracujemy jeszcze nad szczegółami, kwestiami prawnymi czy związanymi z definicją zawodu dziennikarza, tak by lustracja objęła jak największą grupę osób pracujących w mediach, ale to już są kwestie techniczne - dodał parlamentarzysta.
"ND" stwierdza, że przedstawiciele koalicji parlamentarnej i opozycji, z którymi rozmawiał, zgodnie podkreślają, że zapis o lustracji dziennikarzy to nie - jak próbują sugerować niektóre media - chęć szykanowania i zastraszania mediów, a właśnie troska o przejrzystość i uczciwość życia publicznego.
- Są zawody, wśród nich polityk czy dziennikarz, w których wymagany powinien być wysoki stopień uczciwości, moralności i etyki - powiedziała "ND" posłanka PO Julia Pitera. Dziennikarze kształtują rzeczywistość, wpływając na opinię publiczną. Jeśli ktoś ma coś do ukrycia, czuje się winny z powodu swoich uczynków w przeszłości, nie chce, by to ujawniano, przecież nie musi być dziennikarzem. Nikt nikogo nie zmusza, by wykonywał dany zawód - dodała.

ND/łj/chod.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)