Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Negocjacje budzetowe zmienily sojusze w Unii Europejskiej

0
Podziel się
bDBsqRyt

s Negocjacje budżetowe zmieniły sojusze w Unii Europejskiej
UE-budżet-fiasko-sojusze

Negocjacje budżetowe zmieniły sojusze w Unii Europejskiej. Nie działa już francusko-niemiecki tandem. Rokowania w sprawie wydatków Wspólnoty w latach 2014-2020 wczoraj zakończyły się fiaskiem. Kolejna okazja do porozumienia to szczyt na początku przyszłego roku.
Niemcy i Francja od dawna nadawały ton w Unii Europejskiej. Wiadomo było, że jeśli Paryż i Berlin uzgodnią wspólne stanowisko, to pozostałe kraje, mniej lub bardziej chętnie później się na nie zgodzą.
Słychać było wprawdzie sprzeciw wobec narzucania rozwiązań w Unii przez tandem niemiecko-francuski, ale nie burzyło to w żaden sposób udanej współpracy obu krajów. Tym razem, podczas negocjacji budżetowych, Francja i Niemcy nie grały już w jednej drużynie. Kanclerz Angela Merkel wsparła brytyjskiego premiera Davida Camerona w jego żądaniach dotyczących cięć wydatków w Unii. Prezydent Francois Hollande, który sprzeciwiał się znacznym oszczędnościom, znalazł wsparcie we włoskim premierze Mario Montim. A podczas jednej z sesji roboczych doszło nawet do wymiany złośliwej wymiany uwag między niemiecką kanclerz a francuskim prezydentem. Gdy Francois Hollande skrytykował pomysł brytyjskiego rabatu, przez który mniej pieniędzy trafia do unijnego budżetu, Angela Merkel miała odpowiedzieć, że Francja powinna zrezygnować z drugiej siedziby Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, bo jej utrzymanie jest kosztowne dla unijnych podatników.

Informacyjna Agencja Radiowa

bDBsqRyv
bDBsqRyW
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)