Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
newsweek
10.09.2006 20:29

"Newsweek" - Topór nad Borneo

Borneo, która jest trzecią co do wielkości wyspą świata i enklawą zamieszkiwaną przez Dajaków, potomków tajemniczych łowców głów, grozi ekologiczna katastrofa. "Newsweek" przestrzega, że piękna dżungla zmieszkana przez rzadko spotykane zwierzęta może zamienić się w ogromne plantacje palmy kokosowej.

Podziel się
Dodaj komentarz

W końcu września "New York Times" poinformował o wyrębie wilgotnego lasu równikowego w Kalimantanie, indonezyjskiej części Borneo. Do terenów, przeznaczonych pod uprawę oleistej rośliny, ma również dołączyć górzysta część wyspy granicząca z malezyjskim Sawarakiem. Mimo iż palma jest cennym surowcem, z którego uzyskuje się wykorzystywany do celów spożywczych olej, nie powinna jednak zastąpić bogatej flory i fauny indonezyjskiej.
"Newsweek" podkreśla, że na Borneo znajduje się ponad 400 gatunków roślin stosowanych w leczeniu raka i AIDS. Ponadto wyspa jest naturalnym środowiskiem życia koczowniczych plemion Punan i Dajaków, dla których las jest jedynym żywicielem.
Czy można więc pozbawić ludzi dachu nad głową i zniszczyć rośliny niosące życie? Próbę odpowiedzi na pytanie znajdziemy w najnowszym wydaniu "Newsweeka".

iar/ms/pul

Tagi: newsweek, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz