Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dziennikarze
04.02.2007 13:40

"Newsweek": Dziennikarze do selekcji

"Newsweek" podaje, że Stowarzyszenie dziennikarzy Polskich rozważa ograniczenie dostępu do zawodu dziennikarza. Zwolennikiem takiego rozwiązania jest członek zarządu SDP Zenon Bosacki, który uważa, że w prasie nie powinny pisać osoby bez wyższego wyksztalcenia. Wyjątek czyni dla tych, którzy już mają dorobek dziennikarski. SDP chce przedstawić swój pomysł sejmowej komisji kultury i środków masowego przekazu, która ma przygotować nowe prawo prasowe.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Newsweek" pisze, że według Bosackiego należy stworzyć samorząd lub związek zawodowy dziennikarzy, by mogli lepiej walczyć o swoje prawa.
Jednak szefowa SDP Krystyna Mokrosińska podkreśla, że stowarzyszenie nie jest jednomyślne w sprawie ograniczenia dostępu do zawodu dziennikarza. Proponuje ona alternatywne rozwiązanie, takie jak rejestr dziennikarzy prowadzony na przykład przez Ministerstwo Kultury.
Natomiast znawca prawa konstytucyjnego profesor Piotr Winczorek uważa, że pomysł stoi w sprzeczności z zasadą wolności wykonywania zawodu.
Zdaniem medioznawcy Profesora Macieja Mrozowskiego politycy mogą chcieć wykorzystać chęć środowiska dziennikarskiego do dokonania zmian i poszukają sposobów, na ukrócenie swobód, jakimi cieszą się dziennikarze.

iar za Newsweek/trela / gaj

Tagi: dziennikarze, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz