Notowania

kupuj
14.11.2006 10:23

Nie kupujmy genetycznie zmodyfikowanego ryżu

Na polskim rynku pojawił się genetycznie zmodyfikowany ryż, który nie został dopuszczony do obrotu w Unii Europejskiej. Trafił on do Polski ze Stanów Zjednoczonych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Jak informuje Główny Inspektor Sanitarny, w 3 próbkach na 48 zbadanych stwierdzono obecność materiału genetycznie zmodyfikowanego. Próbki te pochodziły ze sklepów województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego. Ryż jest wycofywany z półek sklepowych w tych województwach.

Ryż został wyprodukowany przez fimę biotechnologiczną Bayer CropScience. Po pojawieniu się go na amerykańskim rynku, wiele krajów i firm wstrzymało import ryżu z USA. Tak zrobiła Japonia i hiszpańska firma Ebro Puleva, która kontroluje jedną trzecią unijnego rynku. Unia Europejska, która w ubiegłym roku sprowadziła blisko 200 tysięcy ton amerykańskiego ryżu długoziarnistego, wymaga szczegółowych testów każdej partii.

Komisja Europejska zażądała także szczegółowych wyjaśnień od amerykańskich władz i bada, czy ryż mógł trafić na europejski rynek. Na razie nie ma co do tego pewności. Nie wiadomo w szczególności, czy ziarna ryżu genetycznie modyfikowanego nie zostały wymieszane z ryżem z upraw tradycyjnych i następnie wyeksportowane.

Tagi: kupuj, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz